Sobota/niedziela, VI Kołobrzeski Dni z rotmistrzem Witoldem Pileckim, wstęp wolny

You are currently viewing Sobota/niedziela, VI Kołobrzeski Dni z rotmistrzem Witoldem Pileckim, wstęp wolny

W dniach 28 – 29 września 2018 r. w Kołobrzegu odbędą się VI Kołobrzeskie Dni z rotmistrzem Wiotoldem Pileckim. Ten projekt jest odpowiedzią na poszukiwanie możliwości, by jak najlepiej rozpowszechniać wiedzę o osobie i działalności bohatera niezłomnego rotmistrza Witolda Pileckiego na tle czasów,  w których żył i działał.

PROGRAM VI KOŁOBRZESKICH DNI z ROTMISTRZEM WITOLDEM PILECKIM: 

  • Piątek, 28 września 2018
    • godz. 12.00  Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta, ul. Solna 1:
      Wykład : „Dylematy Pokolenia Wyklętych ” –Instytut  Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie
    •  godz. 19.00  Kościół  pw. św. Macieja Apostoła, ul. św. Macieja 3:
      Msza św. w intencji rotm. Witolda Pileckiego, jego Rodziny oraz  Żołnierzy Wyklętych
  • Sobota, 29 września 2018

    • godz. 11.00 – aula I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. Mikołaja Kopernika:
      VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności rotm. Witolda Pileckiego
    • godz.17.00 – Regionalne  Centrum Kultury im. Z. Herberta, ul. Solna 1:
      Pokaz fabularyzowanego dokumentu pt.”Koszalin 1945-46, pierwsza powojenna konspiracja niepodległościowa.”( scenariusz i reżyseria Marcin Maślanka)
      „Głosy” – kołobrzeska premiera  audio-spektaklu Marii Ścibor – Marchockiej (koncepcja, reżyseria i scenografia).

„Głosy” Bohdana Urbankowskiego, oparte są na wspomnieniach więźniów, na prawdziwych wydarzeniach – nie ma w nich nic nadto. Tym bardziej wstrząsające i ważne – zwłaszcza dziś, gdy zgrabnie prowadzona przez Niemców polityka historyczna zdejmuje odpowiedzialność z tychże i rozmywa ją gdzieś pomiędzy mitycznymi nazistami,  a Polakami. Poeta oparł się na wspomnieniach więźniów oraz na udokumentowanych faktach z działalności niemieckich fabryk śmierci. Użył różnych form literackich, od prozy poetyckiej, po balladę dziadowską. Każdy wiersz to głos innego więźnia Buchenwaldu i Auschwitz. Te subiektywne spojrzenia na dramatyczne najczęściej obozowe wydarzenia budują polifoniczny opis piekła.

Ten poetycki dokument  ukazuje również wspomnienia obozowe rotmistrza Witolda Pileckiego.

Spektakl, na który pragniemy zaprosić uczestników VI Kołobrzeskich Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim jest nietypowy. Aktorzy stali się w nim głosem. Tylko głosem – i głos ten pozostaje ostatnim przekazem z lagru – tych, których pochłonął piec krematorium i tych, którzy przeżyli piekło – ale już tylko głosem są w stanie zaświadczyć o tamtej rzeczywistości. Będą tam ludzie święci i nikczemni, oprawcy i ofiary, bohaterowie najwyższej miary i mali zjadacze chleba chcący tylko i aż przetrwać.  Usłyszymy co dodało  im sił, a co odebrało ostatnia nadzieję.

W spektaklu, udzieli swoich głosów następujący aktorzy: Jerzy Zelnik, ś. p. Janusz Zakrzeński, Katarzyna Wełpa, Tadeusz Ścibor Marchocki, Rafał Jan Porzeziński, Michał Piela, Maria Pakulnis, Cezary Nowak, Mikołaj Müller, Zbigniew Moskal, Olga Miłaszewska, Wojciech Malajkat, Anna Majcher, Piotr Machalica, Agnieszka Kuczyńska, Rafał Królikowski, Wiesław Komasa, ś. p. Krzysztof Kołbasiuk, Mikołaj Kawecki, Marek Jaromski, Sławomir Grzymkowski, Bartłomiej Głogowski, Sylwia Gliwa, Stanisław Dembski, Jacek Bursztynowicz, Barbara Bursztynowicz, ks. Marcin Brzeziński, Urszula Bartos-Gęsikowska, Adam Biedrzycki.

Źródło: kolobrzeg.pl

Dodaj komentarz