Spotkanie w Patri Colbergiensis: Śmierć powie ci jak żyliśmy. Archeologiczne oblicza śmierci.

Muzeum Patria Colbergiensis zaprasza na kolejne spotkanie z historią. w piątek o godz. 17 będzie można tu wysłuchać wykładu pochodzącej z Kołobrzegu archeolog,  pracownika Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Marty Chmiel – Chrzanowskiej .

W zaproszeniu na wydarzenie czytamy: Wszystko, co żyje musi kiedyś umrzeć, śmierć postrzegana z tej perspektywy staje się zjawiskiem ponadczasowym, wiecznym i nieuniknionym. Dla człowieka śmierć stanowi przede wszystkim koniec życia. Nie łączymy jej z takimi terminami jak „zatrzymanie funkcji życiowych organizmu”. Oznacza to, że w większości przypadków człowiek nie rozpatruje jej w sensie biologicznym, a raczej z perspektywy straty kogoś lub czegoś. Umieranie ma mieć wymiar graniczny, w którym splatać się będą wiara i emocje, to one stanowić będą dla człowieka istotę śmierci. 
Stosunek do śmierci ulega zmianie w czasie i przestrzeni. Śmierć w życiu każdej ze społeczności odgrywać będzie rolę tak istotną, że dopuszcza się możliwość oceny całej społeczności poprzez jej pryzmat.
Początek listopada i czas wspominania zmarłych jest doskonałą okazją, by pochylić się nad tematyką śmierci. Przybliży nam ją osoba, której zmarli zdradzają swoje sekrety. Zapraszamy do mieszczącego się w piwnicach kołobrzeskiego ratusza Muzeum „Patria Colbergiensis”, na wykład pracownika Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego dr Marty Chmiel – Chrzanowskiej.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend