Strażnicy pilnują lasu – w nadleśnictwie Gościno ruszyła akcja „Choinka”

Zaczął się gorący okres dla wszystkich nadleśnictw. W las ruszyły patrole strażników. Będą pilnować żeby nie dochodziło do nielegalnej wycinki drzew.
Co grozi złodziejowi gdy strażnik złapie go z siekierką wyrąbującego drzewo? Sprawa kierowana jest do sądu. Ten ma możliwość nałożyć grzywnę nawet do 5 tys. złotych. Na szczęście takich przypadków jest coraz mniej.

– Wycinanie drzew kwalifikowane jest jako kradzież drewna z lasu. Wtedy jest, nie mandat, a wniosek o ukaranie i to sąd decyduje o wysokości kary- wyjaśnia Robert Szostak, komendant straży leśnej w nadleśnictwie Gościno – W naszym rejonie są to na szczęście przypadki incydentalne.

W powiecie kołobrzeskim rosną jedynie świerki pospolite. Wszystkie gatunki świątecznych drzewek – oprócz świerka pospolitego również świerk klujący, jodłę kaukaską i sosnę pospolitą – znajdziemy na licznych plantacjach. Jedna z nich jest w Dębicy. Choinki znajdziemy też w Centrum Ogrodniczym Żulicki. Tu choinka zostanie zapakowana, a jeżeli przyjedziemy ze stojakiem – zostanie również oprawiona. W tym roku ogrodnicy od Żulickiego przywiozą nam drzewko do domu. Transport na terenie miasta kosztuje 10 zł.

Na koniec ciekawostka. Zastanawialiście się jakie zwierzęta można spotkać w lasach na terenie powiatu kołobrzeskiego?
– Mamy jelenie, sarny, dziki, lisy, sporadycznie łosie. Czasami przywędrują tu żubry. – wylicza Robert Szostak – W rejonie Rymania są też watahy mieszańców – wilka z psem.

Jaką choinkę wybrać?

Świerk pospolity i kłujący

Jest najczęściej wybieranym drzewkiem. Zarówno świerk pospolity, jak i świerk kłujący, choć ten drugi jest znacznie droższy. Zaleta tego gatunku to przede wszystkim intensywny żywiczy zapach. Niestety świerk pospolity gubi igły już od pierwszej minuty po przyniesieniu do domu, a po kilku tygodniach zrzuca je wszystkie. Świerk kłujący postoi w mieszkaniu nieco dłużej..

Jodła kaukaska

Jodła kaukaska jest to najdroższe drzewko. Jodła w mieszkaniu może wytrzymać nawet dwa miesiące, a igły nie będą się sypać. Niestety gałązki jodły nie pachną.

Sosna pospolita

Sosna pospolita nie jest często wybierana na choinkę ze względu na rzadkie igły. Jej największym atutem jest atrakcyjna cena oraz żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałązkach.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend