Taksówki w Kołobrzegu będą droższe? Taksówkarze chcą podnieść opłatę za „trzaśnięcie drzwiami”

Taksówkarze chcą podnieść maksymalną, startową opłatę za wejście do taksówki czyli za tzw. „trzaśnięcie drzwiami”. Cena za przejechany kilometr zostałaby ta sama.

13 lipca 2007 roku Rada Miasta wprowadziła ceny urzędowe (maksymalne)  za przejazdy taksówkami osobowymi w granicach miasta. Taksówkarze mogą kasować mniej, ale nie mogą przekroczyć stawki maksymalnej. Uchwała została podjęta na prośbę samych taksówkarzy, którzy w ten sposób 10 lat temu walczyli z nieuczciwą konkurencją.

Przypomnijmy, opłata początkowa zapisana w uchwale we wszystkich taryfach wynosi teraz 6 zł, opłata za 1 km w taryfie zwykłej – 4 zł, opłata za 1 km w taryfie świątecznej i nocnej – 6 zł oraz opłata za 1 godzinę postoju we wszystkich taryfach – 60 zł.

Taksówkarze chcą teraz zmienić pierwszą z nich, a dokładnie podnieść ją o 2 zł. Maksymalna kwota nie oznacza jednak, że od razu zostanie wprowadzona. Obecny na dzisiejszym spotkaniu komisji gospodarczo-budżetowej przedstawiciel środowiska taksówkarzy z firmy P.T.O MOR-TAX przyznał, że kierowcy chcieliby podnieść ją o złotówkę. Resztę zostawić na przyszłość. Mogliby ją wykorzystać gdyby np. wzrosła płaca minimalna.

Żeby podnieść stawkę radni musieliby zmienić obowiązującą wciąż uchwałę z 13 lipca 2007 roku. Jednak nie byli przekonani. Radna Izabela Zielińska mówiła wprost, że taksówki w Kołobrzegu już są relatywnie drogie, a stan samochodów często fatalny.

– Przejazd taksówkami wypada w Kołobrzegu drożej niż w dużych miastach, z prostego powodu, bo Kołobrzeg jest mały – przekonywał przedstawiciel P.T.O MOR-TAX – Taksówkarz w Kołobrzegu musi dojechać do klienta zawieść go pod wskazany adres i wrócić na postój. Tylko jeden z tych trzech odcinków jest płatny. Dwa są puste czyli nieopłacone. W dużym mieście jest na odwrót mogą więc pozwolić sobie na niższe ceny. 

Radni nie podjęli dziś decyzji. Poprosili za to o dokładne przedstawienie danych i argumentów oraz listę taksówkarzy, którzy się podpisują pod propozycją podwyżki.

Po ulicach Kołobrzegu jeździ obecnie 330 taksówek. Tylko w ostatnim roku przybyło ich ponad 40.        

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. 31 sierpnia, 13:46 Łysy

    A potem się dziwicie złodziejskie złotówy ze UBER was wygryza i Janusze protestują…. nie podoba się na taksówce to się do roboty cebulaku jeden z drugim bierz… !!

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend