Ten dworzec wielu kołobrzeżan doskonale zna. Wątpliwej urody obiekt zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie terminal (ZDJĘCIA)

Dworzec w Koszalinie wielu kołobrzeżan doskonale zna. Często nie szczędzili mu uszczypliwości, mówiąc, że to jeden z najbrzydszych dworców jaki widzieli. Wkrótce ma się to zmienić. Dworzec zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowoczesny terminal. Koszaliński magistrat pokazał właśnie wizualizację projektu, jak ma wyglądać w niedalekiej przyszłości.

Fot. materiały prasowe.

Projekt przygotowała gfirma TBiArchitekci z Gdańska. Dwupoziomowa konstrukcja będzie przeszklona. Na poziomie zero przewidziane są pawilony handlowe, kasy, toalety i poczekalnia. Na pierwszym między innymi posterunek Straży Ochrony Kolei. Do dworca będzie można dojść na sposoby – przez tunel lub z poziomu chodnika.

Projekt wyróżnia ażurowe zadaszenie, pokrywające części holu głównego, poczekalni i strefy usługowej. Na osi tunelu prowadzącego z peronów, zaprojektowano otwarty pasaż pieszy.
Zachowane zostaną z istniejącego budynku ściany holu z sgrafitto, objętym ochroną konserwatorską. Rysunki na tynku zostaną umieszczone za witrynami, dodatkowo będą wyeksponowane iluminacją nocną.

Zgodnie z harmonogramem do końca roku ma zostać opracowany szczegółowy projekt wykonawczy oraz wydane pozwolenie na budowę. W połowie 2022 r. mają rozpocząć się prace budowlane. Obiekt powinien zostać oddany do użytku do końca 2023 roku.

Na czas budowy PKP postawi kontenerowy dworzec tymczasowy. Będą w nim kasy, punkt handlowy, toaleta.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend