To dlatego opóźniła się renowacja baszty. Miasto musi głębiej sięgnąć do kieszeni

Znamy powód przesunięcia terminu ukończenia renowacji Baszty Prochowej (część zewnętrzna). Remont zakończy się na koniec października.

Na początku marca rozpoczęła się długo wyczekiwana renowacja Baszty Prochowej. Po pierwszych pracach ziemnych przy fundamentach, wokół zabytkowego obiektu postawiono rusztowania i rozpoczął się remont elewacji.

Harmonogram prac ratunkowych przy XIV-wiecznym obiekcie obejmuje oprócz izolacji ścian fundamentów i ścian zewnętrznych (elewacja) również m.in. wymianę stolarki okiennej, badania i prace archeologiczne. 

Termin zakończenia renowacji został przesunięty na koniec października. Dlaczego? Podczas prac pracownicy firmy budowlanej, która remontuje zabytek, odkryli niewidoczne wcześnie okna. Miasto chce je odtworzyć.

Dodatkowo okazało się, że iluminacja jest tak bardzo zużyta, że nie nadaje się do ponownego montażu. Prezydent postanowiła więc, że miasto kupi nową, energooszczędną instalację, która podświetli basztę. To dodatkowy koszt – w sumie (stolarka okienna i iluminacja) miasto zapłaci ok. 150 tys. zł więcej niż planowało.

Przypomnijmy, że miejski przetarg na wykonanie renowacji wygrało konsorcjum firm z liderem – WS Sp. z o.o. z Kołobrzegu. Miasto zapłaci za wykonanie zlecenia 1,1 mln zł plus aneksowane 150 tys. zł na wspomniane dodatkowe prace.

Jednocześnie trwają prace projektowe remontu wnętrz zabytku, którego wykonanie zaplanowano na kolejne lata.

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. 21 września, 21:50 Henryk

    Czy każda inwestycja w tym mieście musi mieć przedłużony termin bo się nagle coś okazało? Myślałem, że zajmują się wyceną i analizą specjaliści. Nikt nic nie wiedział ????‍♀️

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend