To zajęcie znika z kurortu. Kiedyś lato to były żniwa, dziś bieda

To zajęcie w Kołobrzegu odchodzi do historii – kilka, kilkanaście lat temu na dworcu PKP widać było sporą grupę ludzi oferujących już na peronie wysiadającym z pociągu turystom kwatery. Dla niektórych było to jedyne źródło dochodu. Dziś trudno już cokolwiek zarobić w ten sposób.

-Jest coraz gorzej, w tym roku gorzej niż w ubiegłym, za rok pewnie będzie jeszcze gorzej niż w tym – mówi jedna z kobiet, którą spotkaliśmy przy dworcu PKP. W ręku trzyma kartkę z dużym napisem „WOLNE POKOJE”.

Gdy pytamy, czy to dlatego, że jest mniej turystów, odpowiada nam druga z kobiet, która czeka na kolejny dalekobieżny pociąg, by spróbować coś zarobić na oferowaniu letnikom noclegu.

-Nie, pociągi przyjeżdżają pełne – mówi – Tu się nic nie zmieniło. ale od razu pod dworzec podjeżdżają busy, samochody, ludzie wsiadają do nich i znikają. Mało jest takich, którzy dopiero po przyjeździe na miejsce szukają kwater.

Jak mówią nam nasze rozmówczynie, turyści teraz przed przyjazdem do Kołobrzegu noclegu szukają i rezerwują przez internet. Zapotrzebowanie na pomoc takich jak one w znalezieniu kwatery, jest już coraz mniejsze.

-I turysta też jest inny, wymagania teraz mają, pierwsze pytanie czy jest Wi-Fi, po dojeździe na miejsce coś im się nie spodoba i rezygnują, albo pod byle pretekstem chcą, żeby obniżyć cenę, oczekują za niską cenę Bóg wie czego – dodają.

10 komentarzy

Napisz komentarz
 1. 31 lipca, 11:03 Ela

  W Kołobrzegu jest mnóstwo apartamentów pod wynajem – na dobrym poziomie. Można by rzec: dużo za dużo. Już w styczniu były tłumy, strach pomyśleć o lecie.

  Reply this comment
 2. 31 lipca, 13:05 Trinki

  Na to powinny sobie sami odpowiedzieć. Niestety ale warunki jakie proponują są kiepskie. Na dwie osoby nie będące parą czasami proponują jeden pokoik z małą wersalka. Styl pokoi rodem PRL na obrzeżach starówki.

  Reply this comment
 3. 31 lipca, 17:36 Eryk

  W tym roku są niskie ceny noclegów.
  Z łazienką, balkonem i lodówka w pokoju można znaleźć nocleg w pok 2os za 100zl za pokoj. I to jest cena za pokój a nie za osobę
  W niektórych miejscowościach do 500m od morza.

  Reply this comment
 4. 01 sierpnia, 01:37 Anonim

  A ja widzę z roku na rok mniej turystów,smutne czasy ,żeby nawet nad morze nie było rodzin stać bo ceny noclegów są naprawdę atrakcyjne,ale dzisiaj nawet pod namiot pojechać I opłacić wszystko plus paliwo,wyżywienie to i tak nie wszystkich stać 🙁 kiedyś parę groszy w kieszeń i się jechało na urlop lub weekend,a teraz to już nie ten sam spontan co kiedyś :/

  Reply this comment
  • 01 sierpnia, 19:00 Wiktor

   Nie, poprostu dzisiaj ludzie za mniejsze pieniądze niż nad polskim morzem lecą za granicę gdzie warunki i pogodę mają dużo lepsze. Przecież w tym roku biura podróży biją rekordy sprzedaży. Nigdy jeszcze tylu Polaków nie było stać na wczasy za granicą.

   Reply this comment
 5. 01 sierpnia, 02:01 Rowernik

  Szara strefa tak znika, bo wielu takich czekających na dworcach… nie płaciło podatków.

  Reply this comment
 6. 01 sierpnia, 06:43 Lemens

  Ceny straszne emeryt który ma na ręke niecałe1500zł to z czym wyskoczy?nawet te 13 i 14 nie pomogą dlaczego o tym się nie mówi .Słyszę tylko jak to dobrze tym emerytom obrok w tyłek kłuje?

  Reply this comment
 7. 01 sierpnia, 19:09 tesia

  Bo niestety to wina Rządu,tylko nie emerytom daje,daje tym co nie pracowali,żyją na masz koszt,pracowałam ,a ZUS nie wypłaca mojej emerytury ,tylko 85% renty rodzinnej ,ochłapy za 42lata pracy,tyle lat płaciłam składki,gdzie moje zapracowane pieniądze,czy cały Rząd nie widzi tego.

  Reply this comment
 8. 01 sierpnia, 19:46 Anonim

  A może tak podnieść ceny o 500%

  Reply this comment
 9. 04 sierpnia, 07:51 Adam

  Ale tam jest taki Pan co książki sprzedaja,
  tytuł Wielki Bój.
  Może z nim zrobić wywiad.
  On biega po pociągach przed odjazdem i ogłasza……
  Książka z ulotki, książka z ulotki…..
  Wielki Bój…….

  Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend