W Podczelu zamiast lotniska powstanie osiedle z mieszkaniami? Poznaliśmy pomysł projektantów na tę dzielnicę Kołobrzegu

You are currently viewing W Podczelu zamiast lotniska powstanie osiedle z mieszkaniami? Poznaliśmy pomysł projektantów na tę dzielnicę Kołobrzegu

W Podczelu eksperci, których miasto ponad rok temu wynajęło do zaprojektowania przyszłości tej dzielnicy Kołobrzegu, widzą głównie mieszkania dla rodzin (tj. nie na krótki wynajem, nie apartamenty i nie hotele) z kilkoma funkcjami dodatkowymi – znajdzie się więc tu miejsce na konieczną infrastrukturę osiedlową i miejską, usługi komercyjne (np. przestrzeń biurową), tereny zielone i rekreacyjne i turystykę. W tym studium nie ma miejsca na lotnisko, zostaje za to Nadmorski Park Kultury, w którym odbywa się co roku m.in. Sunrise Festival. 

Dziś w sali Koncertowej ratusza przedstawiciele spółki Ernst & Young przedstawili studium potencjału i kierunkowych funkcji rozwoju obszaru Podczele w Kołobrzegu, którego wykonanie miasto zleciło w maju 2023 roku. Eksperci postawili na funkcję mieszkaniową z kilkoma funkcjami dodatkowymi typowymi dla nowoczesnych i komfortowych dzielnic miast.

To zupełnie co innego niż np. wizja przedstawiona w 2021 roku przez ówczesnego starostę kołobrzeskiego. Przypomnijmy, że wtedy dla Podczela projektowano m.in, tereny sportu, rekreacji, delfinarium, oceanarium i promenadę, centrum kongresowe  na 3 tys. osób, port jachtowy i hotel oraz infrastrukturę drogową i małą produkcję związaną z rekreacją i sportami wodnymi. Więcej TUTAJ. 

Teraz akcent został położony na mieszkania, na które mogliby sobie pozwolić młodzi kołobrzeżanie. Tylko, czy to możliwe, aby na działkach wartych dziesiątki milionów złotych powstały tanie mieszkania z widokiem na morze? W pierwszej linii zabudowy (tj. najbliżej morza) takie lokale biją przecież rekordy wysokości cen za metr kwadratowy. Wprawdzie nie mieszkania, a apartamenty z widokiem na morze osiągają w Kołobrzegu ceny od 20 do nawet 60 tys. za mkw. Taki jest ekonomiczny potencjał tych działek.

W krótkiej rozmowie z Małgorzatą Ogrodniczak i Dominikiem Wojdatem ze spółki Ernst & Young dopytywaliśmy więc, o jakie mieszkania chodzi. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że mają to być mieszkania różnorodne o różnej dostępności, i że miasto, do którego należą te tereny, ma narzędzia, by regulować ich cenę i przeznaczenie.

Dokument zawiera wytyczne. Jest wstępem do dalszych prac planistycznych. Nie jest zobowiązaniem do realizacji zawartych w nim propozycji.

Więcej w naszym materiale wideo i nagraniu audio części prezentacji, które publikujemy pod tekstem.

 

Nagranie audio części prezentacji studium potencjału i kierunkowych funkcji rozwoju obszaru Podczele w Kołobrzegu.

Dodaj komentarz