W tym roku kołobrzeskie kąpieliska bez Błękitnej Flagi, choć ma być lepiej i bezpieczniej

Tego lata Kołobrzeg pauzuje z Błękitną Flagą, międzynarodowym certyfikatem przyznawanym najlepszym kąpieliskom.

Aby otrzymać to międzynarodowe wyróżnienie, trzeba spełnić wiele warunków dotyczących przede wszystkim bezpieczeństwa i czystości kąpieliska. Błękitną Flagę bez kłopotu otrzymywały kąpieliska Plaża Zachodnia i Plaża Centralna w Kołobrzegu. Inaczej jest w tym roku – charakterystyczna niebieska flaga nie zawiśnie na tych plażach. Nie oznacza to jednak, że ich jakość się pogorszyła. Zawiniła zmiana prawa wodnego. 

– Błękitna Flaga jest przyznawana wstecz, za ubiegły rok. Jednym z warunków jest aby parametry kąpieliska przez ten rok się nie zmieniły. A w Kołobrzegu po zmianie prawa wodnego wszystkie kąpieliska musieliśmy przeorganizować. – wyjaśnia Jacek Banasiak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i zapewnia – W przyszłym roku na pewno Błękitna Flaga wróci na nasze kąpieliska. 

Na czym polega zmiana? Jeszcze rok temu w Kołobrzegu mieliśmy 3 kąpieliska i 10 tzw. miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Po nowelizacji prawa wodnego te ostatnie zastąpiły tzw. miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, które mogą funkcjonować tylko przez 30 dni.  MOSiR musiał więc wprowadzić zmiany i ustanowił 11 kąpielisk.

Co ciekawe, fakt że mamy teraz w Kołobrzegu same kąpieliska oznacza, że na plażach pojawi się więcej ratowników. Będą więc jeszcze bezpieczniejsze.

Fot.MOSiR Kołobrzeg

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend