Warsztaty Fundacji „Sztuka dla życia”. Największy błąd to zamknąć się z chorobą w domu

Fundacja SZTUKA DLA ŻYCIA prowadzi program „Sztuka w służbie ducha i ciała” dla osób, które chorowały onkologicznie. Korzysta z nich kilkadziesiąt kobiet. Ale jest też miejsce dla panów.

W środę odwiedziliśmy grupę, która uczestniczy w zajęciach przygotowanych przez kołobrzeską Fundację „Sztuka dla życia”. W gościnnych progach Gimnazjum nr 3 przy ul. Okopowej, które udostępniło Fundacji salę kilkanaście pań poznawało arkana fotografii. Warsztaty prowadził znany fotografik Maciej Leśniak.

– Działania artystyczne są rodzajem terapii przez sztukę, mają skłonić chorych do wyjścia z domu, podnieść ich jakość życia, wiarę w siebie i własne talenty, pokazać im nowe perspektywy, dać poczucie wspólnoty i wsparcia. – wymienia zalety programu Marta Paradecka z Fundacji „Sztuka dla życia”.

Kobiety, które spotkaliśmy w Gimnazjum są w różnym wieku. Wszystkie łączy trudne doświadczenie choroby nowotworowej. I wszystkie zgodnie chwalą program do którego zaprosiła je Fundacja.

– Duży błąd to zamknąć się w domu z chorobą – mówią – Tu możemy przyjść i spotkać osoby z którymi rozumiemy się bez słów. To ważne, bo często nawet członkowie naszych rodzin, którzy przecież chcą dla nas jak najlepiej to nie chorowali i dlatego nie zawsze mogą zrozumieć przez co przechodzimy.

Podkreślają, że grupa, która zebrała się na zajęciach to też po prostu świetne towarzystwo. Po zajęciach jeszcze długo zostają w salce i rozmawiają ze sobą, umawiają się na kawę, wymieniają doświadczeniami.

Zajęcia mają charakter otwarty, uczestnicy korzystają z nich nieodpłatnie. Fundacja przygotowała zajęcia fotograficzne, rękodzielnicze, psychoterapię i warsztaty jogi. Na trzy pierwsze wciąż jest kilka wolnych miejsc i wciąż można dołączyć do grupy. 

Końcowym efektem projektu będzie wernisaż prac artystycznych uczestników zajęć (prace rękodzielnicze, wystawa fotografii) oraz prezentacja kalendarza na 2018 rok.

Zajęcia potrwają do 17 czerwca. Plan zajęć:

  1. Poniedziałek: 16.00-17.30 – joga, 17.30-19.00 – psychoterapia grupowa
  2. Wtorek: 16.00-18.00 – rękodzieło
  3. Środa: 16.00-17.30 – psychoterapia indywidualna, 17.30-19.00 – fotografia

Miejsce: Gimnazjum nr 3 im. Zjednoczonej Europy w Kołobrzegu.

Osoby zainteresowane mogą też kontaktować się pod nr  tel. 660 042 671 lub pisząc na adres fundacja@sztukadlazycia.pl.  

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
Projekt realizowany przy współpracy Gminy Miasto Kołobrzeg i Gimnazjum nr 3 im. Zjednoczonej Europy w Kołobrzegu.

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend