We wtorek zatańczą na znak solidarności w walce z przemocą wobec kobiet

14 lutego o godz. 17 na dziedzińcu Ratusza kobiety w różnym wieku i ponad wszelkimi podziałami politycznymi, społecznymi czy zawodowymi zatańczą razem by pokazać w ten sposób swoją solidarność z kobietami z całego świata, które doświadczają przemocy.

 

Akcja w której biorą udział również kołobrzeżanki to One Billion Rising – Nazywam się Miliard, przeciwprzemocowy protest w formie tańca. Akcja ta po raz pierwszy odbyła się 14 lutego 2013 roku. Wtedy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej.

 

W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Każdy kraj czy miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze.

Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2016 roku tańczyło i protestowało niemal 60! Za każdym razem poruszany jest trudny temat związany z przemocą wobec kobiet i dziewcząt. Inicjatywą organizatorek polskiej akcji jest powstanie w 2015 roku Antyprzemocowej Sieci Kobiet – sieci grup i organizacji z całej Polski specjalizujących się lokalnie w działaniach przeciw przemocy.

One Bilion Rising – Nazywam się Miliard w 2017 roku nagłaśniać będzie problem gwałtu na randce. Wspólnym mianownikiem One Billion Rising jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend