Wojewoda kwestionuje m.in. nazwę „Plac 18 Marca”. Sam wymyśli nam nowe nazwy?

You are currently viewing Wojewoda kwestionuje m.in. nazwę „Plac 18 Marca”. Sam wymyśli nam nowe nazwy?

Wojewoda zachodniopomorski zawiadomił pisemnie kołobrzeski Urząd Miasta o wszczęciu postępowania nadzorczego w sprawie nazw: plac i park 18-Marca i ulica IV Dywizji Wojska Polskiego. Z pisma nie dowiadujemy się dlaczego.

Przypomnijmy, w uchwalonej przez parlament ustawie w kwietniu 2016 roku „o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publiczne”, ustawodawca zobowiązał samorządy do zmiany „zakazanych” nazw.

Instytut Pamięci Narodowej ponad rok temu poinformował więc, że w Kołobrzegu powinny być zmienione nazwy trzech ulic – Walki Młodych jako nazwę pochodzącą od Związku Walki Młodych, Władysława Kniewskiego jako nazwę pochodzącą od członka bojówek Związku Młodzieży Komunistycznej w Polsce, odpowiedzialnych za zadania specjalne – zabójstwa i akcje terrorystyczne oraz ulicy Zbowidowców jako nazwę pochodzącą od Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, czyli organizację ideowo, politycznie i organizacyjnie podporządkowaną PZPR.

Po konsultacjach z mieszkańcami magistrat zmienił więc je na kolejno: Aleja Św. Jana Pawła II, Jagiellońską i Komandorską.

Dla wojewódzkich urzędników okazało się to za mało i we wrześniu zakwestionowali kolejne nazwy ulic i miejsc – Marynarzy Okrętów Pogranicza, plac 18 Marca, park 18 Marca, park Jedności Narodowej i ul. Jedności Narodowej. Magistrat musiał sięgnąć głęboko do archiwów by przesłać uzasadnienie do wymienionych nazw, m.in. do uchwał z lat 70.

Dziś dowiadujemy się, że wojewoda postanowił jednak wszcząć postępowanie nadzorcze w trzech przypadkach – Placu 18 Marca, Parku 18 Marca i ul. IV Dywizji Wojska Polskiego. Jeżeli wojewoda wyda niekorzystne dla miasta rozstrzygnięcie nadzorcze miastu przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Jeżeli miasto z tego prawa nie skorzysta po 3 miesiącach wojewoda może sam nadać nowe nazwy tym miejscom.

 

 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Hanna

    No jakże jak, Jana Pawła po he he.

  2. Frania Wirnikowa

    Idąc ścieżką sakralną nowe nazwy tez niech bdą miały świętych patronów np. św Rity i Tadeusza Judy obydwoje sa ordwonikami od spraw trudnych i beznadziejnych. Św Antoni może dopomóc w znlaezieniu roumu, Andrzej Apostoł specjalista od: małżeństw podróżujących, podróżnych, żeglarzy, rybaków, rzeźników, sprzedawców ryb, orędownik zakochanych, wspomaga w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa itd.

Dodaj komentarz