Zakaz handlu w niedziele. Lidl wydłuża godziny otwarcia i kusi tanią sobotą. Co zrobią galerie Hosso i inni?

Od marca sklepy będą zamknięte w 23 niedziele spośród 44, które pozostają do końca tego roku. W każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Sprawdzamy więc jakie zmiany szykują największe sieci handlowe, które mają swoje placówki w Kołobrzegu.

Sklepów duńskiej sieci Netto w Kołobrzegu jest trzy – przy ul. Gryfitów, Grzybowskiej i Jedności Narodowej. Do tej pory czynne były do 21. W związku ze zmianami w prawie, Netto zdecydowało się na wydłużenie godzin pracy sklepów w niektóre piątki i soboty przed wolnymi niedzielami do godz. 22. Najbliższe terminy wydłużonych godzin pracy sklepów: 9 i 10 marca oraz 16 i 17 marca.

Przedłużenia godzin otwarcia w piątek i sobotę nie planuje Hosso Holding, właściciel dwóch galerii handlowych w Kołobrzegu. Galerie zgodnie ze zmienionym prawem w wyznaczone niedziele będą nieczynne. Nie oznacza to jednak, że drzwi będą na pewno zamknięte. Czynne mogą być podmioty gastronomiczne, m.in. restauracja Sfinks i kawiarnia Wedel.

-Decyzję zostawiamy firmom, które mimo zakazu nadal mają prawo w te niedziele prowadzić swoją działalność. Nasza infrastruktura zostaje do ich dyspozycji w tym zakresie. – powiedziała nam Katarzyna Meger-Dziechciarz, menadżer ds. marketingu w spółce Hosso Holding – Dokonaliśmy jedynie drobnej korekty w otwarciu naszych galerii w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Wcześniej w te dni były one czynne do 15. Po zmianie prawa mogą być czynne do godz. 14. Postanowiliśmy ten czas jeszcze skrócić, do 13.30.

O godzinę handel w piątek i sobotę wydłuża sklep Lidl przy ul. Szarych Szeregów. Będzie czynny nie do 21 jak dotąd, ale do 22. W handlowe niedziele do godz. 20. W pozostałe dni do godz. 21. Dodatkowo w Lidlu w sobotę przed wolną niedzielą będzie taniej. Sieć ruszyła właśnie z kampanią „Tania sobota w Lidlu” promującą sobotnie zakupy w ramach której zachęca klientów do kupowania „na zapas”.

Kaufland przy ul. Młyńskiej jest czynny przez cały tydzień do godz. 22 i jak usłyszeliśmy w warszawskim biurze prasowym, nic się w tym zakresie nie zmieni.

Zmian w godzinach otwarcia swoich sklepów nie planuje też Społem Kołobrzeg, które na terenie miasta ma osiem sklepów spożywczych. 

Nie wiadomo jeszcze dokładnie jakie zmiany w godzinach otwarcia sklepów planuje wprowadzić sieć Biedronka. Ma ona w Kołobrzegu 6 sklepów i po jednym w Ustroniu Morskim i w Dźwirzynie. Na razie więcej wiemy o zmianach jakie mogą dotknąć zatrudnionych tu sprzedawców. Z relacji pracowników, na które powołuje się m.in. portal wiadomoscihandlowe.pl, wynika, że w wielu sklepach w Polsce poniedziałkową zmianę będą musieli zacząć tuż po północy, aby zdążyć z przygotowaniem placówki do otwarcia po tym, jak poprzedniego dnia była ona zamknięta. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele zakazana będzie nie tylko sprzedaż, ale również czynności związane z magazynowaniem towarów lub ich inwentaryzacją.

W pozostałych placówkach praca po wolnych niedzielach będzie się na ogół rozpoczynać o godz. 4:00.

Wysłaliśmy do firmy Jeronimo Martins Polska S.A., która jest właścicielem Biedronki, maila z zapytaniem czy planuje wprowadzić zmiany w godzinach otwarcia jej kołobrzeskich sklepów. Wciąż czekamy na odpowiedź. Gdy ją tylko otrzymamy, opublikujemy jej treść na naszym profilu na Facebooku.

Warto zaznaczyć, że zakaz ominie apteki, stacje benzynowe oraz sklepy prowadzone przez właścicieli. Ponadto handel będzie dozwolony m.in. w kwiaciarniach, lodziarniach i piekarniach, sklepach sprzedających dewocjonalia, w hotelach, restauracjach, na pocztach i na dworcach.

W 2018 roku sklepy będą zamknięte w następujące niedziele:

11 i 18 marca;
1, 8, 15 i 22 kwietnia;
13 i 20 maja;
10 i 17 czerwca;
8, 15 i 22 lipca;
12 i 19 sierpnia;
9, 16 i 23 września;
14 i 21 października;
11 i 18 listopada;
9 grudnia

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend