Czas między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem nigdy nie obfitował w wydarzenia, ale takiej czarnej dziury w kalendarzu imprez chyba jeszcze w Kołobrzegu nie było.
Sprawdziliśmy, jakie wydarzenia mają do wyboru turyści – ale też mieszkańcy – którzy postanowili ostatni tydzień 2022 roku spędzić w Kołobrzegu. Okazuje się, że jest ich naprawdę niewiele.
W kalendarzu imprez, który publikowany jest m.in. na stronie kolobrzeg.eu, wydarzenia tak naprawdę skończyły się 18 grudnia. Później była już „tylko” Wigilia dla Samotnych (24.12) i koncert świąteczny w katedrze (26.12). Kolejne wydarzenie dopiero 1 stycznia 2023 r. – jest to koncert noworoczny również w katedrze. Trzy dni później RCK zaprasza na seans filmowy, a 7 stycznia Klub Kolekcjonera organizuje Giełdę Staroci.
Mało. I nie są to propozycje na tyle atrakcyjne, by mogły może już nie tyle ściągnąć do kurortu gości, ale przynajmniej umilić czas tym, którzy już tu są.
Do tego z powodu remontu zamknięta jest jedyna w mieście Galeria Sztuki Współczesnej w prawym skrzydle ratusza. Jeżeli ktoś szuka tego typu atrakcji może jedynie wybrać się do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na wystawę „Wanda w kadrze” poświęconej himalaistce Wandzie Rutkiewicz.
Dorzućmy do tego jeszcze nieczynne z powodu zbyt wysokich temperatur miejskie lodowisko oraz skromną ofertę jedynego w mieście komercyjnego kina, które gra dziś tylko dwa filmy i na ostatni seans w tym roku zaprasza 31 grudnia na godz. 15. Nie ma więc wieczornego seansu, który mógłby uprzyjemnić odliczanie do nastania Nowego Roku. 1 stycznia 2023 r. kino jest zamknięte.
Turyści i kuracjusze, którzy po obowiązkowym spacerze brzegiem morza i inhalowaniu się jodem, chcieliby spędzić wieczór poza hotelowym pokojem, mają więc do wyboru jedynie kawiarenki i restauracje. Na nadmiar klubów Kołobrzeg nie może bowiem narzekać. Jedyny w swoim stylu klub Centrala po Rockowej Pasterce (24.12) kolejne wydarzenie organizuje dopiero 13 stycznia. Będzie to występ standapera Łukasza Kowalskiego.
Sprawdziliśmy, co dzieje się w miastach, z którymi Kołobrzeg tradycyjnie konkuruje o palmę pierwszeństwa wśród nadmorskich miast turystycznych. Bezkonkurencyjny jest Sopot, który ma więcej prywatnych i miejskich instytucji kultury. Przede wszystkim miasto zorganizowało Sopockie Miasteczko Noworoczne, które jest czynne od 24 grudnia 2022 r. aż do 8 stycznia 2023 r. Na odwiedzających czeka tam m.in. sylwester dla dzieci, koncerty, karuzela, występy i przedstawienia w Muszli Koncertowej, widowisko i animacje na lodzie oraz stoiska gastronomiczne (stoły, ławy, parasole oraz nagrzewnice).
W ostatnim tygodniu grudnia w Sopocie można się też wybrać m.in. na koncert Ścianki (Teatr BOTO), wystawę Teresy Pągowskiej „Więcej niż moje wiem” (Państwowa Galeria Sztuki), wystawę obrazów Mariusza Kałdowskiego (Sopoteka). A 31 grudnia Teatr Atelier Sopot zaprasza na sopockie widowisko „Muzyczne Sylwestrlove”.
6 grudnia informowaliśmy, że kolejny rok z rzędu nie będzie w Kołobrzegu miejskiego Sylwestra. Tym razem nie pandemia, a oszczędności sprawiły, że miasto zrezygnowało z organizacji wspólnej zabawy na przywitanie Nowego Roku. Miejskie Sylwestry organizują za to m.in. Koszalin, Świnoujście i Władysławowo.
(Tekst powstał na podstawie analizy programów wydarzeń dostępnych 28 grudnia, nie odnosimy do zabaw sylwestrowych organizowanych przez liczne w Kołobrzegu ośrodki i hotele, tym bardziej, że często są one częścią pakietów pobytowych).
Wazne ze Handelek z podrobek rozne na ul.Reymonta trwa…..
No ten handelek to sam w sobie atrakcja, dobrze że jest
Komentarze na fb mówią wszystko, pamiętajcie o tym przy wyborach.