103. urodziny pani Kazimiery

W piątek, 6 stycznia pani Kazimiera Marczak z Jarkowa (gmina Rymań) skończyła 103 lata.  

Z okazji tak wspaniałego jubileuszu z życzeniami oraz koszami upominkowymi, panią Kazimierę dzień wcześniej odwiedzili: Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski, Wójt Gminy Rymań Mirosław Terlecki oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Rymaniu Ryszard Hawańczak. Mimo sędziwego wieku, Pani Kazimiera tryska ogromnym poczuciem humoru.

Pani Kazimiera Marczak urodziła się 6 stycznia 1915 roku w miejscowości Masłomęcz pod Hrubieszowem (obecnie województwo lubelskie). Jej ojciec Wiktor był stolarzem, a mama Ewa zajmowała się domem i siedmiorgiem jej młodszego rodzeństwa. Pani Kazimiera jako młoda dziewczyna pracowała w cukrowni w magazynie. W dniu 9 czerwca 1940 roku w Łaszczowie wyszła za mąż za Leona Marczaka. W czasie II wojny światowej pani Kazimiera zajmowała się domem i dwójką dzieci, a pan Leon pracował dorywczo i był w partyzantce lubelskiej, w Batalionie Chłopskim, gdzie działał pod pseudonimem „Burza”.

Po zakończeniu II wojny światowej, pod koniec 1945 roku Państwo Marczakowie przybyli na ziemie odzyskane, do miejscowości Jarkowo w gminie Rymań. Dostali tu 11-to hektarowe gospodarstwo rolne. Tu urodziła się kolejna dwójka dzieci. Małżeństwo doczekało się 4 dzieci, 10 wnuków, prawnuków, a nawet praprawnuków. Pani Marczak przez wiele lat była prężną działaczką Koła Gospodyń Wiejskich.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu

DSC 4527 - 103. urodziny pani Kazimiery

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend