Inscenizacja „BÓJ O KOŁOBRZEG”, która odbyła się 18 marca 2018 r. w Kołobrzegu na plaży koło molo, została zorganizowana przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy współpracy Studia Historycznego ,,Huzar” na zlecenie Gminy Miasta Kołobrzeg.
W inscenizacji „BÓJ O KOŁOBRZEG”, która odbyła się z okazji obchodów 73. rocznicy walk o Kołobrzeg oraz Zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 r wzięło udział ponad 34 grup rekonstruktorów.
Do inscenizacji zgłosiła się rekordowa liczba ponad 300 rekonstruktorów, prezentowany był oryginalny sprzęt ciężki, używany podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku, m.in. : po stronie polskiej: czołg średni T-34/85, działo samobieżne SU-57, działo przeciwpancerne 45 mm 53 K, samochody Dodge WC 51. Po stronie niemieckiej: transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. D, działo przeciwpancerne 8,8 cm Flak 36/37, samochody Volkswagen 82 Kübelwagen, motocykl DKW NZ 350/1.
Kilka faktów historycznych
-Bitwa o Kołobrzeg trwała od 4 do 18 marca 1945 r. Wojsko Polskie uczestniczyło
w walkach od 6 marca.
-Pierwszą jednostką, która zaatakowała Kołobrzeg była radziecka 45. Brygada Pancerna Gwardii uzbrojona przede wszystkim w czołgi T-34/85.
-Pierwsze polskie oddziały, które weszły do bitwy pochodziły z 6. Dywizji Piechoty.
-Pierścień okrążenia wokół Kołobrzegu zamknęła 8 marca 1945 r. polska 3. Dywizja Piechoty.
-W walkach o Kołobrzeg uczestniczył uzbrojony w czołgi IS-2 4. pułk czołgów ciężkich Wojska Polskiego.
-Działania w mieście prowadzone były głównie przez tworzone ad hoc grupy szturmowe piechoty.
-W trakcie walk o Kołobrzeg Polacy po raz pierwszy na większą skalę wykorzystywali zdobyczne, niemieckie granatniki Panzerfaust.
-W czasie blisko dwutygodniowego boju przez Kołobrzeg przewinęło się ok. 28000 żołnierzy polskich i radzieckich.
-Siły niemieckie broniące miasta szacowane są na ok. 4000-8000 żołnierzy. W czasie walk wykorzystywano pociąg pancerny oraz dwa ciężkie krążowniki ostrzeliwujące miasto z morza – okręty Admiral Scheer oraz Lützow.
-Bitwa o Kołobrzeg była największym, obok Powstania Warszawskiego, starciem miejskim z udziałem żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej.
-Propagandowo zdobywanie Kołobrzegu przez Polaków było potwierdzeniem dążeń naszego kraju do szerokiego dostępu do Bałtyku.
-Walki o Kołobrzeg kończyły tzw. Szlak Krzywoustego, jak nazywano w propagandzie działania 1. Armii Wojska Polskiego od 1944 r.
-W wyniku bitwy zniszczeniu uległo ponad 90% substancji miejskiej Kołobrzegu.
-W czasie walk o Kołobrzeg poległo lub zaginęło bez wieści ok. 1200 żołnierzy Wojska Polskiego.
Fot. Marek Augustyniak