Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kołobrzegu otrzymała kolejne dwa zestawy do prowadzenia terapii metodą Tomatisa. Obecnie placówka dysponuje czterema zestawami takich urządzeń – dwa zostały sfinansowane przez Starostwo Powiatowe, a kolejne dwa zestawy zakupiono z dotacji na realizację programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Dzięki temu zarówno poradnia, jak i działający przy niej ośrodek, będą mogły prowadzić większą liczbę terapii.
Potrzebujesz pomocy? Umów się na wizytę
Osoby potrzebujące pomocy mogą porozmawiać ze specjalistą lub umówić termin spotkania (nie są wymagane skierowania od lekarza). Aby skorzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej należy umówić się telefonicznie pod numerem: 94 35-454-47.
BIOFEEDBACK
Dziś rozpoczyna się nowy nabór na zajęcia Eegbiofeedback (wszyscy oczekujący dotychczas na tą formę pomocy zostali już nią objęci). Tel. 94 35-454-47
POMOC PSYCHOLOGICZNA
W odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzeb zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli, poradnia podejmuje działania o charakterze interwencyjnym, w sytuacjach kryzysowych.
W odpowiedzi na sytuację związaną z pandemią Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna w ostatnim czasie zwiększyła liczbę przyjęć dzieci i młodzieży mających problemy społeczno -emocjonalne. Specjaliści poradni – Justyna Pilarczyk – pedagog, socjoterapeuta, psychoterapeuta, Beata Klemba – pedagog, doradca rodzinny iKinga Podgórska – Łoś – psycholog – socjoterapeuta wspierają terapeutycznie dzieci, młodzież i rodziny.
DORADZTWO ZAWODOWE
Oprócz standardowych form pomocy (terapia metodą Tomatisa, Eegbiofeedback, SI, logopedyczna, diagnozy, doradztwo rodzinne, wsparcie psychologiczne) – ośmioklasiści i maturzyści mogą uzyskać porady w sprawie wyboru szkoły czy zawodu.
W związku z dobrze rozwijającą się współpracą Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Koszalinie jest możliwość przeprowadzenia testów online na terenie poradni (Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych) oraz Narzędzie do Badania Kompetencji – test, który służy do diagnozy poziomu kompetencji osobistych, społecznych i menadżerskich. Test ten pomaga w podjęciu decyzji o wyborze zawodu, kierunku dalszego kształcenia, a przede wszystkim w znalezieniu w przyszłości odpowiedniej pracy dostosowanej do posiadanych kompetencji. Zainteresowani uczniowie powyżej 16 roku życia mogą zgłaszać się do koordynatora tego przedsięwzięcia pani Justyny Pilarczyk.
Z kolei 24.02.2021 roku o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami klas 8 za pośrednictwem platformy Zoom „Rodzicu wspieraj rozsądnie, czyli jak towarzyszyć dziecku w jego drodze edukacyjno-zawodowej”. Spotkanie poprowadzi pani Justyna Pilarczyk- Doradca zawodowy PPP w Kołobrzegu oraz doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania kariery zawodowej.
W dniu 8.02 o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie inicjujące to wydarzenie z osobami zajmującymi się doradztwem zawodowym w szkołach podstawowych.
Ponadto młodzież na bieżąco w systemie pracy stacjonarnej w poradni korzysta z poradnictwa zawodowego. Wykonuje testy predyspozycji zawodowych oraz dostaje wsparcie dotyczące drogi kształcenia. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z poradnią.
PONADTO:
Poradnia dodatkowo otrzymała 11 tys. na funkcjonujący przy niej ośrodek w ramach programu rządowego „Za życiem”. Łączny budżet ośrodka na rok 2020 wyniósł ponad 411 tys. zł. Z wypracowanych tzw. kosztów kwalifikowanych zakupiono pomoce dydaktyczne do zajęć specjalistycznych na kwotę ponad 51 tys. zł. Z tych środków dokupiono np. sprzęt do terapii metodą Tomatisa, doposażono salę integracji sensorycznej w nowe urządzenia.
Do pracy w ośrodku pozyskano kolejnych specjalistów min. fizjoterapeutę. Pomocą w 2020 r. objęto łącznie 177 dzieci w wieku przedszkolnym zagrożonych niepełnosprawnością lub niepełnosprawnych. W ramach cyklicznych zajęć specjalistycznych wypracowano 6 500 godzin. Wykorzystano 100% przyznanej dotacji.
Właśnie dotarły do poradni, zakupione pod koniec ubiegłego roku, pomoce dydaktyczne, sprzęt multimedialny, testy diagnostyczne oraz sprzęt do SI. Profesjonalna kamera będzie m.in. pomocna w rejestrowaniu diagnozy autyzmu i zespołu Aspergera testem ADOS-2. Gry edukacyjne uatrakcyjnią zajęcia terapeutyczne, a sala do zajęć integracji sensorycznej będzie doposażona w nowe urządzenia.