Zmieniło się prawo regulujące zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Te jednoślady popularne są również w Kołobrzegu.
Podczas czwartkowego posiedzenia, sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Reguluje ona m.in. status prawny hulajnóg elektrycznych.
W przepisach pojawiły się duże zmiany. Dotyczą one m.in. dopuszczalnej prędkość. Według nowych przepisów kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
W przypadku, gdy nie ma ścieżki dla rowerzystów, będzie można przemieszczać się po drodze, po której ruch pojazdów jest dozwolony, z prędkością nie większą niż 30 km/h. Nadal jednak kierujący e-hulajnogą będzie mógł się przemieszczać z prędkością maksymalną 20 km/h.
Hulajnogi od 18 roku życia
Według zmienionych właśnie przepisów nie każdy będzie mógł swobodnie poruszać się po mieście taką hulajnogą. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, będą musiały mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną tylko w okolicy miejsca zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
Chodnikiem tylko w wyjątkowych sytuacjach
Wiele osób jeździ hulajnogami elektrycznymi po chodnikach. Teraz prawo dopuszcza taką możliwość tylko wtedy, gdy droga dla pieszych jest usytuowana wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej pasa ruchu dla rowerów. Kierujący e-hulajnogą będzie zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania pierwszeństwa pieszemu.
Mandaty
Nowela przewiduje też określone kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną z prędkością większą niż dopuszczalna lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu. Najdotkliwiej odczują łamanie prawa pijani kierowcy e-hulajnóg – za jazdę na podwójnym gazie będą karani mandatami w wysokości od 300 do 500 zł.