Kolejna, trzecia już, hybryda zakupiona przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego została zaprezentowana w Kołobrzegu. Widzieliśmy już skład hybrydy w kolorze zielonym i z motywem bursztynu, dzisiaj przyjechał do Kołobrzegu i zatrzymał się w porcie pasażerskim, pociąg morski.
Pociągi z hybrydowym napędem zakupione przez Województwo Zachodniopomorskie to nowość na polskich torach. Na razie kursują tylko na trasie Szczecin – Kołobrzeg, ale będą obsługiwać również inne połączenia (m.in. do Szczecinka), gdzie część linii jest niezelektryfikowana. Podwójny napęd to duże ułatwienie w organizacji przewozów kolejowych, a przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Bardzo ważne są również korzyści dla środowiska. Hybrydy kursują tam, gdzie dotychczas wysyłano spalinówki.
Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, internet bezprzewodowy, monitoring, elektroniczny system informacji pasażerskiej, sygnalizację przeciwpożarową, defibrylator, rampy ładunkowe dla wózków itd. Przewidziano w nich 150 miejsc siedzących plus 160 stojących oraz przestrzeń do przewozu rowerów.
Producentem dwunapędowych zespołów trakcyjnych 36 WEh (o oznaczeniu kolejowym EN63H) jest nowosądecki NEWAG S.A. Hybrydowy napęd tworzy silnik trakcyjny (1600 kW) zasilany z sieci elektrycznej za pomocą odbieraka prądu oraz jednostka napędowa składająca się z dwóch silników spalinowych i generatora prądu. Pojazdy wyposażone są w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa ruchu, a ich maksymalna prędkość to: 160 km/h (napęd z sieci trakcyjnej) i 120 km/h (silniki diesla).
Województwo Zachodniopomorskie na inwestycje taborowe w ostatnich 10 latach wydało łącznie ponad 1 mld zł brutto. Zakupy w znacznej części zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.