16-17 września, RCK, „Herbertiada” część II, wstęp wolny

You are currently viewing 16-17 września, RCK, „Herbertiada” część II, wstęp wolny

Sierpniowa odsłona 22. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” za nami. Organizatorzy zapraszają zatem widzów na jej drugą wrześniową część.

Tradycyjnie to czas dla młodych licealistów, którzy przystąpią do rywalizacji w konkursie recytatorskim. Jednak wszystko zacznie się w czwartek, 16 września warsztatami recytatorskimi w Ognisku Pracy Pozaszkolnej, które poprowadzi aktorka Agata Piotrowska Mastalerz.

Dzień później, w piątek, 17 września o godz. 10:00, w małej sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta rozpocznie się konkurs recytatorski.

Laureatów poznamy kilka godzin później, bo o godz. 17:00. Wówczas to na dużej sali teatralnej nastąpi ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i prezentacja laureatów.

-Zapraszamy serdecznie do Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, 17 września, godz. 17.00 – wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Obowiązują obostrzenia sanitarne– czytamy w zaproszeniu na wydarzenie.

Ostatnim akcentem kończącym 22. edycję „Herbertiady” będzie emisja spektaklu „Trzy rozmowy z Panem Herbertem” w reżyserii Witolda Kopcia z muzyką Rafała Rozmusa i scenografią Katarzyny Krygier – Durakiewicz.

Akcja spektaklu rozgrywa się w trzech przestrzeniach czasowych: w dwóch przełomowych latach w powojennej historii Polski (w 1970 oraz w 1981 roku), a także w roku śmierci Zbigniewa Herberta 1998. Jest to, oparta na wierszach, esejach i listach poety, historia człowieka niezłomnego, który płacił bardzo wysoką cenę za pozostanie wiernym swoim ideałom, nie wchodzącego w relacje z reżimem komunistycznym. W postać Herberta wcielił się Witold Kopeć aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Spektakl został realizowany przez Fundację Prawda Dobro Piękno w Lublinie w ramach Programu „Kultura w sieci”.

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, a Partnerami są: Fundacja PZU, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Gmina Miasto Kołobrzeg, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Wydawnictwo Biały Kruk, a także Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta.

Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska. 

Dodaj komentarz