16-17 września, RCK, „Herbertiada” część II, wstęp wolny

Sierpniowa odsłona 22. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” za nami. Organizatorzy zapraszają zatem widzów na jej drugą wrześniową część.

herbertiada cz 2 724x1024 - 16-17 września, RCK, "Herbertiada" część II, wstęp wolny

Tradycyjnie to czas dla młodych licealistów, którzy przystąpią do rywalizacji w konkursie recytatorskim. Jednak wszystko zacznie się w czwartek, 16 września warsztatami recytatorskimi w Ognisku Pracy Pozaszkolnej, które poprowadzi aktorka Agata Piotrowska Mastalerz.

Dzień później, w piątek, 17 września o godz. 10:00, w małej sali teatralnej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta rozpocznie się konkurs recytatorski.

Laureatów poznamy kilka godzin później, bo o godz. 17:00. Wówczas to na dużej sali teatralnej nastąpi ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i prezentacja laureatów.

-Zapraszamy serdecznie do Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, 17 września, godz. 17.00 – wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Obowiązują obostrzenia sanitarne– czytamy w zaproszeniu na wydarzenie.

Ostatnim akcentem kończącym 22. edycję „Herbertiady” będzie emisja spektaklu „Trzy rozmowy z Panem Herbertem” w reżyserii Witolda Kopcia z muzyką Rafała Rozmusa i scenografią Katarzyny Krygier – Durakiewicz.

Akcja spektaklu rozgrywa się w trzech przestrzeniach czasowych: w dwóch przełomowych latach w powojennej historii Polski (w 1970 oraz w 1981 roku), a także w roku śmierci Zbigniewa Herberta 1998. Jest to, oparta na wierszach, esejach i listach poety, historia człowieka niezłomnego, który płacił bardzo wysoką cenę za pozostanie wiernym swoim ideałom, nie wchodzącego w relacje z reżimem komunistycznym. W postać Herberta wcielił się Witold Kopeć aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Spektakl został realizowany przez Fundację Prawda Dobro Piękno w Lublinie w ramach Programu „Kultura w sieci”.

Organizatorem „Herbertiady” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, a Partnerami są: Fundacja PZU, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Gmina Miasto Kołobrzeg, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Wydawnictwo Biały Kruk, a także Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta.

Patronat honorowy objęli: Rodzina Zbigniewa Herberta, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska. 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend