Sprytny PortBin będzie pływał i dosłownie połykał pływające śmieci. To pierwszy taki kosz w kołobrzeskim porcie

You are currently viewing Sprytny PortBin będzie pływał i dosłownie połykał pływające śmieci. To pierwszy taki kosz w kołobrzeskim porcie

Co roku do mórz i oceanów świata trafia od 4,8 do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych. Aby pomóc Morzu Bałtyckiemu w walce z tym problemem Fundacja MARE instaluje w bałtyckich portach kosze morskie, które rocznie są w stanie wyłowić z wody nawet 1 400 kg śmieci.

Dzięki współpracy z Naturalnie Bałtyckie w Porcie Morskim w Kołobrzegu został właśnie zainstalowany kosz morski PortBin. Jest to czwarty kosz zainstalowany przez Fundację MARE w tym roku i pierwszy na Pomorzu Zachodnim.

Kosz zostanie zainstalowany w Porcie w Kołobrzegu przy nabrzeżu Warzelniczym 3 na styku połączenia z nabrzeżem Solankowym, przy biurze portowym Basen Solny.

PortBin to urządzenie zaprojektowane przez norweską firmę SpillTech, służące do zbierania pływających śmieci bezpośrednio z powierzchni wody do kosza. Pomysł ze skimmerem polega na usuwaniu (zasysaniu do kosza) pływających butelek i innych odpadów, zanim rozpadną się na mikroplastik.

PortBin został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do zbierania pływających śmieci w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych. Wyposażony jest w 30 litrowy kosz łatwy do opróżniania przez jedną osobę. Kosz posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. W obecnej wersji PortBin wykonany jest z tworzywa sztucznego PE-HD i nadaje się w 100 proc. do recyklingu.

Kosz zainstalowany w Porcie Morskim w Kołobrzegu został zakupiony w ramach wspólnych działań na rzecz Bałtyku podejmowanych przez Fundację MARE i Naturalnie Bałtyckie.

Naturalnie Bałtyckie to projekt zainicjowany przez Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb, którego celem jest promowanie wśród Polaków świadomej konsumpcji produktów rybnych, szczególnie tych pochodzących z naszego morza.

– Morze Bałtyckie to miejsce pracy i źródło utrzymania dla tysięcy osób związanych z polskim rybołówstwem. Dlatego rybakom bardzo zależy na ochronie jego wód oraz na tym, by z jego zasobów mogły korzystać także przyszłe pokolenia. Stąd chętnie włączamy się w działania poprawiające stan naszego morza tj. czyszczenie go z zagubionych sieci rybackich i innych odpadów morskich. Celem programu Naturalnie Bałtyckie jest także popularyzacja wiedzy na temat naszego skarbu narodowego, jakim jest Bałtyk oraz sposobów jego ochrony – mówi Marcin Radkowski, Prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb, inicjator programu Naturalnie Bałtyckie.

Dodaj komentarz