Wczoraj Kołobrzeg cofnął się o dwa stulecia, do momentu gdy miasto, wtedy twierdza, było oblegane przez armię francuską.
210 lat temu, od marca do 2 lipca 1807 roku, wojska Cesarstwa Francuskiego walczyły z Imperium Rosji i Królestwem Prus o twierdzę Kolberg czyli dzisiejszy Kołobrzeg. Parę dni później Napoleon Bonaparte podpisał pokój w Tylży z carem Rosji, który uznał Księstwo Warszawskie oraz królem Prus, dzięki czemu powstało Wolne Miasto Gdańsk.
W rocznicę tego wydarzenia odbędzie się w Kołobrzegu, w ramach „Dni Twierdzy” mogliśmy oglądać widowisko oparte na wybranym epizodzie bitwy.
W historycznym obiekcie miasta, Reducie Solnej, został rozbity obóz wojsk francuskich, polskich i pruskich, otwarty dla publiczności, z grami historycznymi i kuchnią wojskową.
Najważniejszym momentem była bitwa wieczorna – rekonstrukcja oblężenia twierdzy Kolberg z 1807 roku, a w niedzielę „Parada Pokoju” – przemarsz z udziałem grup rekonstrukcyjnych przez miasto.
Patronem wydarzenia jest Prezydent Miasta Kołobrzeg, a organizatorami: Muzeum Historii Kołobrzegu w Ratuszu, stowarzyszenie „Piracka Przygoda” i inne stowarzyszenia kołobrzeskie.