Pełna lista znanych gości Suspense Film Festivalu

You are currently viewing Pełna lista znanych gości Suspense Film Festivalu

VI Suspense Film Festival rusza w środę. Poznaliśmy właśnie listę gości, którzy potwierdzili przyjazd do Kołobrzegu.

MAGDALENA ZAWADZKA – aktorka. Debiutowała w wieku 18 lat w filmie Jana Rybkowskiego pt. Spotkanie w Bajce (1962). W 1966 zagrała główną rolę w komedii Pieczone gołąbki u boku Krzysztofa Litwina i w tym samym roku w komedii muzycznej Mocne uderzenie z Jerzym Turkiem. Ogromną popularność zdobyła dzięki roli Basi Wołodyjowskiej w filmie Pan Wołodyjowski i serialu Przygody pana Michała (1969). Na VI Suspense Film Festival w Kołobrzegu nagrodzona zostanie honorową nagrodą aktorską Ikona Polskiego Kina.

EWA BŁASZCZYK – aktorka teatralna i filmowa. Zagrała w kilkudziesięciu polskich produkcjach., laureatka wielu prestiżowych nagród filmowych i teatralnych , założycielka fundacji „A kogo?”. Zwyciężczyni plebiscytu  Kobieta Roku 2007, Europejczyk Roku 2008, odznaczona w roku 2012 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na Festiwalu zaprezentuje publiczności recital z piosenkami napisanymi przez najwybitniejszych polskich i światowych artystów.

MAŁGORZATA FOREMNIAK – aktorka teatralna i filmowa.W latach 1993–1999 związana była z warszawskim Teatrem Kwadrat, gdzie grała u boku Jana Kobuszewskiego, Wojciecha Pokory, Stanisławy Celińskiej. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1990 roku rolą Małgorzaty uwodzącej Fausta (Bogusław Linda) w filmie Wojciecha Biedronia In flagranti.Aktorka zajmuje się także dubbingiem oraz jest ambasadorką dobrej woli UNICEF. Zagrała m.in.w prezentowanym w zeszłym roku na Festiwalu filmie „ Czerwony Pająk” M.Koszałki i w prezentowanym w tym roku na Festiwalu filmie „Sługi boże” M. Gawrysia.

KINGA PREIS – aktorka teatralna i filmowa. Zagrała w kilkudziesięciu polskich produkcjach. Wielokrotnie nagradzana.W 2006 została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przeznaczonej dla „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. W 2010 została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2010 roku jest ambasadorem Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” we Wrocławiu. Zagrała w prezentowanym na Festiwalu filmie „ Prosta historia o morderstwie” A. Jakubika.

MAGDALENA  NIEĆ – aktorka teatralna i filmowa. Gra również w polskich filmach: Sabina (1998), Bezmiar sprawiedliwości (2006), Jak żyć? (2008) i serialach telewizyjnych: Pogoda na piątek (2006–2007), Wielkie ucieczki (2005), Szanse finanse (2005), Na dobre i na złe (2008), Na Wspólnej (2009). Aktorka wcieliła się także w postać Danuty Wałęsowej w fabularyzowanym dokumencie Gra o Nobla (2008), który opowiada o kulisach przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.

VIOLETTA SCHURAWLOW – niemiecka aktorka, zagrała w filmie „Miód w głowie” (największy sukces kasowy w niemieckich kinach w 2015 roku), a następnie otrzymała główne role w takich filmach jak „Halbe Bruder”, „Allein gegen die Zeit”, ”Berlin Neustadt”.

ANNA KAZEJAK – scenarzystka i reżyser, absolwentka Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi, autorka wielokrotnie nagradzanych filmów m.in. „Oda do radości”, „Kilka prostych słów”, „Skrzydlate świnie”, „Obietnica”. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej

AGNIESZKA RYLIK – mistrzyni świata w boksie zawodowym, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu. Treningi sportowe rozpoczęła w wieku 15 lat. Po pół roku trenowania zdobyła złoty medal mistrzostw Polski, dwa lata później mistrzostwo świata seniorek. W 1994 roku sięgnęła po zawodowe mistrzostwo Europy i rok później po mistrzostwo świata. Zagrała w prezentowanym na Festiwalu filmie Patryka Vegi” Pitbull. Niebezpieczne kobiety”

MARTA NOWAKOWSKA – przedstawiciel jednego z największych polskich dystrybutorów Kino Świat. Odpowiedzialna za zakup filmów do dystrybucji w Polsce. Na Festiwalu wygłosi wykład na temat : „ Jak skutecznie trafić do widza”.

ALLA BELAYA – ukraińska producentka filmowa, współwłaściciel firmy Toy Cinema, która od 2010 zrealizowała kilkanaście filmów fabularnych, dokumentalnych i seriali telewizyjnych, w tym międzynarodowe koprodukcje( „Under electric sky”,  „Hostage”, „To Paris”).

ANNA TATARSKA – dziennikarka filmowa pisząca dla mediów polskich i amerykańskich. Współpracuje z wieloma redakcjami, od magazynów branżowych po pisma kobiece. Współprowadząca program „W kontrze z Raczkiem”.

MONIKA KOWALSKA – animatorka kultury, realizatorka i współautorka filmów dokumentalnych. Dyrektor Kina Helios w Gorzowie, od 2011 jest ogólnopolskim koordynatorem projektu Kino Konesera w sieci kin Helios.

JANUSZ MAJEWSKI –  reżyser filmowy, dramatopisarz, scenarzysta, wykładowca. Rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej. Karierę rozpoczynał jako autor scenografii filmowych. Były prezes Zarządu Głównego SFP, od roku 2006 Honorowy Prezes Stowarzyszenia. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 2015 roku zdobył Srebrne Lwy na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni za film Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, w jego dorobku znajdują się również takie filmy jak  „Zaklęte rewiry”, „Królowa Bona” czy „C.K. Dezerterzy”.

ABEL FERRARA – reżyser, scenarzysta i producent,  autor tak znanych filmów jak  „Zły porucznik”, „Porywacze ciał”, „Król Nowego Jorku”, laureat wielu prestiżowych nominacji i nagród w tym Nagrody Specjalnej festiwalu w Wenecji  za film „Mary” ( 2001). Jeden z najważniejszych twórców amerykańskiego kina niezależnego.

FRANCO NERO – włoski aktor. Dogę do Hollywood otworzyły mu kreacje samotnego mściciela w Spaghetti westernach – Django (1966), Do widzenia, Teksas (Texas, Addio, 1966), Brutal i zwierzak (Tempo di Massacro, 1966) i Django 2: il grande ritorno (1987). Za rolę Lancelota Du Laca w musicalu Camelot (1967) otrzymał nominację do nagrody Złotego Globu. Uznanie krytyków i publiczności zdobył udziałem w dramacie Tristana (1970) z Catherine Deneuve, wojennym Komandosi z Navarony (1978), dramacie sensacyjnym Wejście Ninja ( 1981) i thrillerze Szklana pułapka 2 (1990) u boku Bruce’a Willisa.

PIOTR FRONCZEWSKI – aktor filmowy i teatralny. Debiutował jako 12-latek w filmie „Wolne miasto” Stanisława Różewicza. Ma w swoim dorobku artystycznym ponad sto ról w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. Dzięki roli ojca w „Rodzinie zastępczej” i czarodzieja w „Akademii pana Kleksa” zdobył ogromna popularność także wśród dziecięcej widowni. Występował także w kabaretach, m.in. w Kabarecie Pod Egidą Jana Pietrzaka i Kabarecie Olgi Lipińskiej.

ÁRPÁD SOPSITS–  węgierski reżyser filmowy i scenarzysta. Znany z takich filmów jak Torzók(2001), Céllövölde (1990) i Video Blues (1992). Na VI Supsense Film Festival jego najnowsze dzieło Strangled (2016) będzie walczyło o nagrodę główną w konkursie Suspense Film Competition.

HANS WERNER HONERT– scenarzysta , reżyser i producent niemiecki. Od 1995 do 2012 był dyrektorem i producentem w  Saxonia Media. Współtwórca kultowych niemieckich seriali „Tatort”, „Telefon 110”, „In aller Freundschaft”. Członek Niemieckiej Akademii Filmowej.

MACIEJ ŻAK – reżyser filmowy. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Publiczności podczas Lata Filmowego za film „Ławeczka”, w 2008 roku został laureatem Srebrnego Biletu od Stowarzyszenia „Kina Polskie” za film „Rozmowy Nocą”. Jego najnowsze dzieło „Konwój”, w pierwszy weekend przyciągnęło przed ekrany kin niemal 70 tysięcy widzów.

MARIUSZ GAWRYŚ –  reżyser i scenarzysta filmowy. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Laureat Nagrody za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyniza film „Sztuka Masażu”. Dziesięć lat później zaprezentował film „Sługi Boże”, który  walczy w Kołobrzegu o nagrodę w konkursie Eye On Films.

BODO KOX –  reżyser, aktor, scenarzysta, dziennikarz z wykształcenia. Laureat Nagrody Specjalnej jury Konkursu Kina Niezależnego XXXII FPFF w Gdyni za film Nie panikuj. Obraz ten został nagrodzony również Nagrodą Publiczności  oraz Honorowym Wyróżnieniem Jury na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie w 2008. W 2015 roku zdobył wyróżnienie w konkursie ScriptTeast za scenariusz  „Człowiek z magicznym pudełkiem” podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

ARKADIUSZ JAKUBIK – aktor, reżyser i scenarzysta, muzyk. Laureat wielu nagród aktorskich m.in. Orzeł za rolę w filmie „Jestem mordercą”.  Debiut reżyserski,  film  „Prosta historia o miłości” otrzymał Główną Nagrodę w Konkursie Kina Niezależnego Gdynia 2010. „Prosta historia o morderstwie” zostanie zaprezentowana na VI Suspense Film Festival kołobrzeskiej publiczności. Lider zespołu „Dr Misio”. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

MARIUSZ PALEJ – reżyser i operator filmowy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Operatorskim. Jego debiut reżyserski  „Za niebieskimi drzwiami”  to film, który odniósł wielki sukces frekwencyjny i otrzymał nagrodę Ale Debiut ! na festiwalu Ale Kino! 2016. Pokaz filmu odbędzie się w Kołobrzegu w ramach Kina Familijnego.

VLADISLAV PLEVCIK – aktor słowacki. Ukończył studia na wydziale dramatu muzycznego w Konserwatorium w Bratysławie. Od 2012 roku jest członkiem teatru Nowy Etap. Jego najnowszy film „Porwanie” szturmem zdobył słowackie kina, na Suspene Film Festival walczy o nagrodę główną.

BARTŁOMIEJ TOPA –  aktor.  Swoją karierę rozpoczynał w teatrze. Obecnie występuje w produkcjach uwielbianych przez publiczność i docenianych przez krytyków. Film gdzie zagrał główną rolę „Sługi Boże” walczy w konkursie Eye on Films.

PIOTR GĄSOWSKI –  aktor. W jego dorobku znajdziemy m.in.  serial  „Daleko od noszy”, ale również takie produkcje jak „Złoto dezerterów”, „Pan Tadeusz” czy „Wojna i miłość”. W marcu została wydana jego autobiograficzna książka pt. „Co mi w życiu nie wyszło?” , którą aktor zaprezentuje kołobrzeskiej publiczności podczas Festiwalu.

SEBASTIAN STANKIEWICZ – aktor,  współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu i Teatrem Dramatycznym w Warszawie.  „Amok” ,w którym wystąpił, walczy o nagrodę w konkursie głównym Suspense Film Festival.

MARTIN JITOUSEK – krytyk filmowy. Wykłada na uniwersytetach w Brnie, Opawie i Ostrawie. Znany w Czechach krytyk filmowy. Autor wielu publikacji na temat związków literatury i filmu oraz programu edukacyjnego na ten temat adresowanego do uczniów szkół średnich i wyższych. Pisał prace poświęcone takim osobowościom kina jak: Dario Argento, Andrzej Żuławski, Lucio Fulci, Marek Piestrak, Joe D’Amato, Juraj Herz i wielu innych.

JAKUB PRUSZKOWSKI – polski specjalista od efektów specjalnych w Hollywood. Pracował przy największych blockbusterowych hitach np. „Strażnicy Galaktyki”, „Avengers: Czas Ultrona” czy „Skyfall”. Współtwórca nagrodzonych Oscarem 2017 efektów cyfrowych do filmu „Księga Dżungli”.

TOMASZ RACZEK – znany krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor wielu programów telewizyjnych i radiowych. Laureat Wiktora 1986 oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej. Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy.

ARMEN MEKHAKYAN – Psycholog, mediator, doradca biznesowy, coach biznesowy. Założyciel fundacji „Evoluo”. Podczas Festiwalu w Kołobrzegu prowadzi razem z Tomaszem Raczkiem seanse Kinoterapii.

JANUSZ KOŁODZIEJ – dziennikarz, redaktor, scenarzysta. Autor wielu tekstów publicystycznych poświęconych filmowi polskiemu i zagranicznemu, telewizji oraz mediom elektronicznym. Od 1979 związany z prasą branżową. Współpracował z m.in. „Ekranem”, „Video-Clubem”, „Kinem”. Aktualnie redaktor naczelny branżowego miesięcznika telewizyjnego „TELE PRO”.

LESZEK STANEK– polski wokalista, aktor, choreograf. Debiutował w 2001 roku na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego. Od 2003 roku związany jest ze Śląskim Teatrem Tańca (ŚTT). W ramach pracy w teatrze stworzył młodzieżowy projekt edukacyjny o nazwie „Studio Teatru Fizycznego”, którego jest dyrektorem artystycznym. Swój debiut autorski jako choreograf i reżyser zaliczył w 2005 roku spektaklem Myśli Nocy Zwierciadła Odbicie.

PIOTR DEREWENDA  –  scenarzysta  ( m.in. serial „Bodo”), redaktor z ramienia TVP wielu filmów i seriali ( m.in. „Jestem mordercą”, „Wołyń”, „Krew z krwi 2”, „Ratownicy” ), producent TVP ( m.in. serial „Paradoks”, film „Chce się żyć”).

JAN PELCZAR – wrocławski dziennikarz filmowy, publicysta, prezenter. Od 1998 roku prowadził autorski magazyn filmowy „Klaps” w Radiu RAM i „ Strefa kina”. Prowadził uroczyste premiery filmowe i dyskusje z twórcami. Przeprowadził kilkaset wywiadów z osobistościami kina, polityki, literatury.

STEFAN HAŁABIŚ – dystrybutor, właściciel firmy dystrybucyjnej Hagi Film, wprowadził na polskie ekrany tak znane filmy jak „Pogorzelisko”, „Jeszcze dalej niż północ”, „Metro”.

Źródło:http://www.suspenseff.pl/

Dodaj komentarz