Będą kolejne Mariany. Figurka mewy stanie przy „Koperniku”. Kolejne może zamówić urząd miasta

You are currently viewing Będą kolejne Mariany. Figurka mewy stanie przy „Koperniku”. Kolejne może zamówić urząd miasta

Jedna figurka Mariana stanie przy wejściu do I LO im. M. Kopernika. Ma nawiązywać do patrona szkoły. Czy miasto pójdzie za ciosem i zamówi kolejne rzeźby mew, które cieszą niesłabnącą popularnością?

– To już postanowione. Jeden Marian stanie na murku przy wejściu do liceum Mikołaja Kopernika. Jego odsłonięcie planujemy na przełom września i października. Wtedy będziemy świętować 75-lecie powstania liceum. – mówi nam Tomasz Tamborski, starosta kołobrzeski – Zastanawiamy się nad drugim. Tu nie ukrywam decyzja zależy od tego, czy znajdziemy na ten cel pieniądze. Jeżeli tak, chcielibyśmy umiejscowić Mariana w wydaniu wojskowym przy Muzeum Oręża Polskiego przy ulicy Granicznej.

Nad zamówieniem kolejnych Marianów zastanawia się też urząd miasta. Teoretycznie pieniądze na ten cel są – w budżecie miasta na 2020 roku zapisano kilkadziesiąt tysięcy złotych na upiększenie miasta. Czy zostaną wydane właśnie na figurki Marianów, które powoli stają się jednym z symboli miasta? Sądząc po ich popularności, decyzja wydaje się być przesądzona.

Jeżeli faktycznie miasto zamówi kolejne rzeźby, sprawą otwartą jest ich lokalizacja. Te mogą podpowiedzieć urzędnikom mieszkańcy Kołobrzegu. Jeżeli macie pomysł gdzie Marian powinien się pojawić, piszcie śmiało w komentarzach pod tekstem. Wszystkie sugestie przekażemy.

Marian – mewa, która wyfrunęła z internetu

Postacie sympatycznych mew do życia powołał w internecie Darek Jakubowski (na zdj. pod tekstem). Grafiki przedstawiające mewy w różnych, „ludzkich” sytuacjach pojawiają się w sieci już od dłuższego czasu i wywołują entuzjastyczne reakcje. Prace Darka Jakubowskiego doczekały się już nawet kilku wystaw – fotograficzna prezentacja „Profil Mariana” była wystawiana m.in. w Kołobrzegu i Gdyni.

Nic dziwnego, że w końcu pojawił się pomysł, by przenieść Mariany ze świata wirtualnego do tego realnego. Na zlecenie miasta pierwsze rzeźby mew wykonał znany artysta Romuald Wiśniewski. W październiku 2019 roku stanęły przy kortach tenisowych i przy molo. I od razu podbiły serca spacerowiczów.

-Pani prezydent przychyla się do pomysłu, by pieniądze przeznaczone na upiększenie miasta wydać na kolejne rzeźby Marianów. – powiedział nam przy okazji odsłonięcia rzeźb rzecznik urzędu miasta, Michał Kujaczyński.

 

 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. mol

    przy bibliotece, również dziecięcej

    1. Anonim

      Muzyczny marian przy Szkole muzycznej lub przy RCK, sportowy marian kotwica kolobrzeg przy stadionie

Dodaj komentarz