Budżet obywatelski i osiedlowy. Kołobrzeżanie prawdopodobnie sami będą mogli zdecydować na, co wydać część miejskich pieniędzy 

Po wczorajszym posiedzeniu komisji budżetowo-gospodarczej wydaje się, że jest zgoda, by wrócił budżet obywatelski. Radni zgodzili się też, że budżet miejskich osiedli powinien wzrosnąć ponad trzykrotnie.

Radny Piotr Lewandowski (Kołobrzescy Razem) zaproponował powrót do budżetu obywatelskiego. Miasto miałoby przeznaczyć na ten cel okrągły milion złotych. Z kolei radny Piotra Rzepka (PIS) chce ponad trzykrotnie zwiększyć budżety dziewięciu miejskich osiedli – z 30 do 110 tys. zł. I oba te pomysły zyskały poparcie radnych podczas wczorajszego posiedzenia komisji budżetowo-gospodarczej.

– Obie inicjatywy mogą wspólnie istnieć. – mówił wczoraj Piotr Rzepka. – Nasza komisja (komisja prawa, której P. Rzepka jest przewodniczącym- dop. red.) uważa jedynie, że w tym roku nie jesteśmy gotowi na budżet obywatelski i należy go wprowadzić w 2020 roku.

-Nie przeciwstawiałbym budżetu obywatelskiego wzrostowi budżetu osiedlowego. –  mówił Piotr Lewandowski. – Faktycznie realizacja budżetu obywatelskiego mogłaby nastąpić w 2020 roku. W 2019 przygotowalibyśmy jego regulamin i być może pod koniec roku ogłosilibyśmy nabór projektów.

Budżet obywatelski, inaczej nazywany partycypacyjnym to inicjatywa oddolna, w której może wziąć udział każdy mieszkaniec miasta. W Kołobrzegu funkcjonował on w 2014 i 2015 roku. Trzy lata temu o pieniądze z budżetu miasta walczyło 15 projektów wybranych przez komisję oceniającą z 65, które zostały zgłoszone. Najwięcej głosów zebrały projekt budowy Streetworkout Parku w Parku Stefana Żeromskiego, tarasu widokowo-wypoczynkowy z zejściem na plażę zachodnią i budowa pętli rowerowej oraz boiska wielofunkcyjnego w ramach projektu Placu Trzech Pokoleń przy ul. Lazurowej.

Z kolei o wydatkowaniu budżetu osiedlowego decydują radni osiedlowi, którzy powinni najlepiej wiedzieć, co jest najbardziej potrzebne na ich terenie.

Oba pomysły zostały zgłoszone w formie poprawek do budżetu i żeby zafunkcjonowały w rzeczywistości, muszą zostać jeszcze przegłosowane przez Radę Miasta.

 

 

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend