Cała Polska czerwoną strefą. Od soboty zamknięte zostają m.in. hotele, kina, galerie handlowe i obiekty sportowe

Adam Niedzielski, minister zdrowia, ogłosił dziś o godz. 15, że rząd wprowadza ogólnopolskie restrykcje w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Zaczną one obowiązywać od soboty, 20 marca.

Fot. Archiwum/Marek Augustyniak. Zdjęcie zrobione w marcu 2020 r. podczas pierwszego lockdownu, gdy miasto zupełnie opustoszało.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
stoki narciarskie;
kluby fitness i siłownie;
obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju rząd zaleca także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

W Święta Wielkanocne, po pierwsze bezpieczeństwo

Rząd odniósł się także do świąt Wielkiej Nocy: „Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.
Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.
„- czytamy w komunikacie rządowym.

Kościoły zostają nadal otwarte z ograniczeniem osób do 1 na 15 m kw.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend