Czwartek, bazylika, koncert finałowy XVII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze”, godz. 20.30, bilety 30/35 zł

W finałowym koncercie XVII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” wystąpi Erlendis Quartet.

Erlendis Quartet to młody zespół łączący miłość do muzyki klasycznej i gitarowej. Powstał w 2013 roku w Poznaniu. Studiuje na kierunku ”muzyka kameralna” w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (Dania) pod opieką Jespera Sivebaeka oraz Tima Frederiksena. Zespół współtworzą: Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie. Poznali się w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, byli studentami w klasie dr Łukasza Kuropaczewskiego.  Zespół intensywnie koncertuje, odwiedzając takie kraje jak: USA, Kanada, Hiszpania, Polska, Niemcy, Dania, Holandia, Włochy, Ukraina i Łotwa. Do ich najważniejszych sukcesów kwartetu zalicza się nagrody na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej: m.in. I miejsce i Nagroda Publiczności w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), II nagroda w Cremonie (Włochy, 2016), Nagroda Specjalna w Kerkrade (Holandia, 2016).  W języku islandzkim ”erlendis” oznacza: ”poza granicami”. Muzycy starają się przekraczać granice własnego instrumentu, m.in. pobierając lekcje u mistrzów, którzy nie są gitarzystami. Pobierali lekcje m.in. u cenionego kameralisty – Karola Marianowskiego oraz u takich specjalistów jak: Dirk Mommertz, Avi Avital, Belcea Quartet, Natascha Prischepenko, Marek Moś, Krzysztof Polonek.
W repertuarze zespołu znajdują się kompozycje dedykowane na kwartet gitarowy, transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej i utwory współczesne.

’Radość słuchacza z obcowania z ich kreacjami bierze się z tego, że za pomocą szerokiej palety barw i artykulacji potrafią wyczarować doznania emocjonalne i zmysłowe, czujemy wręcz momentami, że dźwięki i wonie krążą w wieczornym powietrzu, że jesteśmy tam, gdzie Claude Debussy chciał, by muzyka przenosiła” – pisał o ich muzyce Marcin Sikorski, wykładowca i uznany pianista.
Zespół sponsorowany jest przez markę strun SAVAREZ.

Wszystkie koncerty w ramach  XVII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” są biletowane. Bilety do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury oraz godzinę przed koncertem przy wejściu do Bazyliki. Cena biletu na koncert finałowy: 35 zł (ulgowe 30 zł).

PROGRAM KONCERTU:

1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i Fuga nr 22 b-moll, BWV 867

2. Antoine  de Lhoyer (1768-1852) – Aria, Wariacje i Dialog

3. Franz Schubert (1797-1828) – Ständchen

4. Witold Lutosławski (1913-1994) – Cztery melodie śląskie
I. Zalotny
II. Gaik
III. Gąsior
IV. Rektor

5. Maurice Ravel (1875-1937) – Suita “Moja matka gęś”
I. Pawana Śpiącej Królewny
II. Tomcio Paluch
III. Brzydulka, Cesarzowa Pagód
IV. Rozmowy Pięknej i Bestii
V. Zaczarowany ogród

6. Ernesto Lecuona (1896-1963) – Suita “Andalucia”
II. Andalucia
IV. Gitanerias
VI. Malaguena

Źródło: RCK

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend