Dożynki w Ustroniu Morskim. Pito mleko na czas, był marsz słonia i rzuty jajem (zdjęcia)

W minioną sobotę odbyły się Gminne Dożynki w Ustroniu Morskim. Uroczystości, w czasie których dziękowano  za tegoroczne plony rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym, koncelebrowaną przez ks. proboszcza Arkadiusza Oslisloka. Następnie przedstawiciele samorządu, mieszkańcy gminy, zaproszeni goście, oraz turyści w asyście orkiestry dętej MORKA w barwnym korowodzie udali się na stadion sportowy. Tu odbył się ceremoniał dożynkowy, podczas którego starostowie tegorocznych dożynek: Eliza Marciniak i Przemysław Gnaciński , przekazali na ręce gospodarzy gminy symboliczny bochen chleba.

Wójt Jerzy Kołakowski w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud : „Za wspaniały dar Waszych rąk, za owoce Waszej pracy, składam Wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem, z Waszego trudu korzystamy wszyscy. Jesteśmy Wam winni wdzięczność i szacunek”. 

Dożynki gminne stały się okazją do obchodów Jubileuszu 20 lecia partnerstwa i współpracy ze Stowarzyszeniem Parku Regionalnego Barnimer Feldmark z Niemiec. Były też oficjalne delegacje ze Stronia Śląskiego i miasta Ustroń.

Po części oficjalnej nadszedł czas na program artystyczny, który rozpoczęła Strażacka Orkiestra Dęta „MORKA” z Ustronia Morskiego. Następnie przed dożynkową publicznością zaprezentowała się grupa wokalna „Złote rybki”. Po muzycznych występach na scenie pojawili się miłośnicy literatury: Tomasz Stanisławczyk oraz Szymon Kobel , którzy zachęcali do czytania dzieła Stefana Żeromskiego. Tym razem, w ramach akcji „narodowego czytania” bohaterowie czytali znane fragmenty powieści „Przedwiośnie”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konkursy dla publiczności, przygotowane przez ekipę ustrońskiego domu kultury. Pito mleko na czas, był marsz słonia, rzuty jajem, obieranie ziemniaków i konkurs wędkarz.

Podczas obchodów rozstrzygnięto konkurs na najsmaczniejszy chleb dożynkowy. Każdy, z 8 zgłoszonych do konkursu chlebów był smaczny, wyjątkowy i pięknie ozdobiony, co niebywale utrudniło jury wyłonienie ,,najlepszych’’. Ostatecznie przyznano następujące miejsca: I miejsce dla  Krystyny Rosińskiej za „chleb wiejski z ziarnami”, II miejsce dla Anny Sianos i III miejsce dla Jolanty Basarab. Podobnie jak w konkursach dla publiczności, sponsorem nagród finansowych był Bank Spółdzielczy w Białogardzie. 

Niewątpliwą atrakcją dożynek była gar – kuchnia przygotowana przez sołectwo Ustronie Morskie i Sianożęty. Swoje dania popisowe i 1000 porcji zupy rybnej rozdał dla publiczności Robert Bochenko. 

Źródło: Gmina Ustronie Morskie

MG 0046 - Dożynki w Ustroniu Morskim. Pito mleko na czas, był marsz słonia i rzuty jajem (zdjęcia) MG 0364 - Dożynki w Ustroniu Morskim. Pito mleko na czas, był marsz słonia i rzuty jajem (zdjęcia) MG 0422 - Dożynki w Ustroniu Morskim. Pito mleko na czas, był marsz słonia i rzuty jajem (zdjęcia) MG 0569 - Dożynki w Ustroniu Morskim. Pito mleko na czas, był marsz słonia i rzuty jajem (zdjęcia) MG 1062 - Dożynki w Ustroniu Morskim. Pito mleko na czas, był marsz słonia i rzuty jajem (zdjęcia) MG 9913 1 - Dożynki w Ustroniu Morskim. Pito mleko na czas, był marsz słonia i rzuty jajem (zdjęcia) MG 9913 - Dożynki w Ustroniu Morskim. Pito mleko na czas, był marsz słonia i rzuty jajem (zdjęcia) MG 9944 - Dożynki w Ustroniu Morskim. Pito mleko na czas, był marsz słonia i rzuty jajem (zdjęcia)

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend