Duży park w dzielnicy Zachodniej będzie miał nową nazwę? Patronem ma być znany w Kołobrzegu społecznik

26 lipca radni Rady Miasta zajmą się projektem uchwały nadającej parkowi im. Jedności Narodowej w dzielnicy Zachodniej nową nazwę – im. Antoniego Szarmacha. Wniosek taki złożyła Fundacja Historia Kołobrzeg oraz wicestarosta kołobrzeski z radnymi Nowej Lewicy.

Wcześniej prezydent Miasta Kołobrzeg wystąpiła do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o weryfikację tej propozycji pod kątem spełniania norm wynikających z ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego i na początku czerwca IPN odpowiedział, że nie ma takich przeciwskazań.
Propozycję zmiany nazwy pozytywnie zaopiniował zespół ds. wznoszenia pomników, tablic pamiątkowych i akcentów rzeźbiarskich oraz nazewnictwa obiektów publicznych na terenie Miasta Kołobrzeg.

Zmarły w 2020 roku Antoni Szarmach spośród wielu swoich pasji, znany był ze swojej miłości do przyrody. Na antenie Telewizji Kablowej Kołobrzeg prowadził program „Drzewa Pana Antoniego”. Wiele jego audycji było nagrywanych właśnie w parku, który dziś nosi nazwę od ulicy, z którą sąsiaduje.

Antoniego Szarmacha był pedagogiem, prezesem kołobrzeskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej, przewodnikiem, radnym i wiceprzewodniczącym Rady Powiatu, radnym osiedla Solne Zdroje. To jemu zawdzięczamy najbardziej szalone zawody jakimi są jazda rowerem po desce na wodzie oraz malownicze wyścigi Smoczych Łodzi. Był też wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o którym nie zapominają Basia i Przyjaciele z ulicy Mariackiej. To z nimi za życia grał podczas każdego Finału WOŚP.

alejka5 1024x666 - Duży park w dzielnicy Zachodniej będzie miał nową nazwę? Patronem ma być znany w Kołobrzegu społecznik

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend