Ewakuacja mieszkańców Podczela. W poniedziałek kilka tysięcy ludzi będzie musiała opuścić swoje domy

W morzu, na wysokości osiedla Podczele znaleziono trzy 300-kilogramowe bomby. Minerzy próbę ich usunięcia podejmą w poniedziałek. – Podniesienie ładunków to jest krytyczny moment – mówił dziś po posiedzeniu sztabu kryzysowego Dariusz Trzeciak z wydziału kryzysowego urzędu miasta – Mieszkańcy osiedla będą musieli być ewakuowani.

Na zdjęciu dzisiejsze posiedzenie sztabu kryzysowego w Urzędzie Miasta, które zostało zwołane w trybie pilnym. Urzędnicy i służby mundurowe spotkają się ponownie jutro, by ustalić szczegółowy plan ewakuacji.

Minerzy próbę usunięcia bomb podjęli wczoraj. Niestety warunki atmosferyczne uniemożliwiły wydobycie niebezpiecznych ładunków z wody. Kolejną próbę podejmą w poniedziałek. Na czas ich usuwania kilka tysięcy osób mieszkających w Podczelu będzie musiało opuścić swoje domy. Do godziny 9 osiedle powinno być już puste.

– Podniesienie ładunków to jest krytyczny moment – mówił dziś po posiedzeniu sztabu kryzysowego Dariusz Trzeciak z wydziału kryzysowego urzędu miasta – W przypadku takich ładunków na lądzie ewakuuje się ludzi w promieniu dwóch kilometrów, a na morzu i plaży nawet jedenastu.

– Ważne żeby zgłaszali się chętni do pomocy na godzinę ósmą – apelował z kolei prezydent Kołobrzegu, Janusz Gromek – Prosimy wolontariuszy i harcerzy żeby w czasie ewakuacji chodzili po domach i i informowali mieszkańców by się ewakuowali. Potrzebne są też osoby z quadami, które jeździłyby brzegiem morza, na odcinkach niestrzeżonych i informowały osoby, na które się natkną by opuściły plaże.

Jutro na godz. 10 zaplanowano kolejne spotkanie, na którym powstanie dokładny plan ewakuacji. Urzędnicy wspólnie z służbami mundurowymi podejmą decyzję m.in. w sprawie transportu dla mieszkańców Podczela ( w tym medycznego) oraz miejsca gdzie mogliby oni spędzić czas poza domem. Prawdopodobnie będzie to hala Milenium lub stadion miejski.
Zamknięty będzie odcinek drogi S11, przez kilka godzin nie będzie można tędy wyjechać ani wjechać do Kołobrzegu (objazd przez Dygowo), na plażach od Ustronia Morskiego do kołobrzeskiego molo wywieszona zostanie czerwona flaga.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend