Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie już ten weekend (PROGRAM)

You are currently viewing Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie już ten weekend (PROGRAM)

W najbliższy weekend (8-9 czerwca 2024 r. ) Stowarzyszenie Historyczne Dawny Kołobrzeg wraz z gminą Kołobrzeg oraz Stowarzyszeniem Hereditas Pomerania po raz szósty organizować będzie Festiwal Wczesnośredniowieczny Budzistowo – dawny Kołobrzeg.

Fot. Materiały prasowe

Wydarzenie to, realizowane w formie żywej lekcji historii, na terenie historycznego Kołobrzegu czasów Chrobrego i Krzywoustego, trwale wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych oraz promujących dzieje i tradycje Pomorza. W bieżącym roku tematem przewodnim będą obchody 900-lecia misji Ottona z Bambergu, wydarzenia które trwale wpisało się w dzieje Europy, wprowadzając nasz region w orbitę cywilizacji zachodu.

W związku z rocznicą zaplanowano m.in. inscenizację parateatralną, spektakl plenerowy przedstawiający historię misji Ottona z Bambergu. W czasie inscenizacji wykorzystujemy replikę ubioru liturgicznego Ottona z Bambergu wykonaną na podstawie wizerunku biskupa z rękopisu Reguła pastoralis z opactwa na Michelsbergu. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały m.in. specjalizujący się w 12. stuleciu odtwórcy o ogólnopolskiej renomie. Na placu przy ulicy Kasztanowej stanie obozowisko, w którym oprócz warsztatów dawnych rzemiosł zobaczyć będzie m.in. obóz rycerski, czy odtworzoną kaplicę przewoźną wyposażoną w repliki sprzętów liturgicznych sprzed 900 lat.

W programie są też m.in. zajęcia plastyczne dla dzieci, namiot gier, inscenizacja parateatralna, walki wojowników, pokaz sokolniczy oraz pokaz taktyki wojowników oraz rycerzy z pierwszej połowy XII wieku. Po raz kolejny odbędzie się spotkanie z pisarką, autorką wielu poczytnych powieści historycznych Elżbietą Cherezińską. Wykład naukowy poprowadzi specjalista od rekonstrukcji XII i XIII wieku, Michał Antoniak z Muzeum Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, gród Zawodzie. W czasie wykładu będzie można obejrzeć rekonstrukcję stroju bogatego seniora, uzbrojenie rycerskie oraz precyzyjnie odtworzony strój liturgiczny z końca XII wieku.

Nasze wydarzenie po raz kolejny objęły patronatem merytorycznym oraz honorowym Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, oraz Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. W tym roku cieszymy się również patronatem magazynu Archeologia Żywa – informują organizatorzy.

Dodaj komentarz