Jutro konsultacje programu „(S)prawa Polek”. Wstęp wolny

You are currently viewing Jutro konsultacje programu „(S)prawa Polek”. Wstęp wolny

Jutro (9 lipca) zostaną przeprowadzone konsultacje programu „(S)prawa Polek”. Spotkanie ma charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych i odbędzie się w sali konferencyjnej w Marinie Solnej (ul. Warzelnicza 1) o godz. 18:00. Konsultacje prowadzić będą posłanki PO: Elżbieta Radziszewska, Anna Nemś, Katarzyna Osos, Bożena Szydłowska, Aldona Młyńczak.

Monika Wielichowska: – „Sprawa Polek” to nasz pomysł na rozmowę z kobietami. Będziemy we wszystkich regionach Polski, żeby dowiedzieć się, co kobiety sądzą o ważnych dla nich sprawach. Zarówno Sejm, który jest otoczony barierkami, kordonami Policji, w którym od dwóch lat nie ma miejsca na debatę i spory, w którym niemal każdego dnia łamany jest regulamin Sejmu, dobre obyczaje, a opozycja karana, ani też protestacyjne marsze nie są dobrymi miejscami do takich dyskusji. Okazja na taką rozmowę jest szczególna: w tym roku świętujemy nie tylko 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Dziś mało kto o tym pamięta, ale Rzeczpospolita była jednym z pierwszych krajów Europy, który rozpoczął proces politycznego równouprawnienia. Uważam, że nadszedł czas, by do wielkiej społecznej debaty, debaty o pozycji kobiet i wzmacnianiu roli kobiet w społeczeństwie powrócić. Na tym polu wiele jest do zrobienia. Nie tylko w zakresie stereotypów, ale także pomocy instytucjonalnej państwa.

Będziemy rozmawiać o dalszych rozwiązaniach systemowych, szczególnie w trzech fundamentalnych filarach : równość, świadomość i opieka zdrowotna. „Równość”- to między innymi sytuacja kobiet na rynku pracy. To równe szanse w awansie, zarobkach, postrzeganiu kobiet jako liderek. „Świadomość” – dotyczy seksualności, świadomego macierzyństwa, bezpieczeństwa kobiety i przysługujących jej praw. To wszystko dziś działa jedynie w teorii. Przykładem niech będzie tu konwencja antyprzemocowa, której zapisy nie są przez rząd PIS realizowane. I wreszcie „zdrowie” – w tej przestrzeni chcemy rozmawiać m.in. o standardach okołoporodowych, o dostępie do in vitro, o programach szczepień profilaktycznych (np. przeciwko HPV), o dostępności do badań prenatalnych. Także o profilaktyce, ale także jeszcze, o większym upowszechnieniu badań mammograficznych. Spraw, tematów jest wiele.

Dodaj komentarz