W tym roku mija 210 rocznica detaszowania 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej pod Kołobrzeg. Walczący u boku Napoleona Bonaparte o wolność naszej ojczyzny żołnierze wchodzili w skład pierwszej polskiej jednostki bojowej, która pojawiła się w okresie nowożytnym na Pomorzu (1807 rok). Wielkopolanie dowodzeni przez księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego przybyli by oblegać nadbałtycką twierdzę.
Przed dwoma laty mieszczące się w ratuszu Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis” zorganizowało ekspedycję badawczą, która ruszyła śladami polskich żołnierzy. Efektem prac poszukiwawczych było odkrycie reliktów założenia ziemnego o charakterze obronnym. Zespół pozyskanych tam zabytków potwierdził użytkowanie odnalezionej reduty przez żołnierzy dowodzonych przez magnata z rydzyńskiego zamku.
O efektach przeprowadzonej kwerendy i o samym odkryciu nieznanej dotąd podkołobrzeskiej reduty opowiedzą nam „W Samo Południe” Robert Maziarz, założyciel muzeum w kołobrzeskim Ratuszu wraz z regionalistą i miłośnikiem historii Markiem Augustyniakiem.
Konferencja z cyklu „W Samo Południe” organizowana jest przez Muzeum w Koszalinie mieszczące się przy ul. Młyńskiej. Spotkanie z kołobrzeskimi pasjonatami odkrywania tajemnic przeszłości rozpocznie się w koszalińskim muzeum 9 grudnia, o godz. 12.
Na zdjęciu akwarela Ewy Wendland „Żołnierze Sułkowskiego”
Źródło: Muzeum w ratuszu – Patria Colbergiensis.