Szczątki Macieja von Krockowa (zm. w 1675 r.) nadal spoczywają w kościółku nad rzeką? Odpowiedź poznamy w sobotę

W sobotę w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Katedralnej (naprzeciwko Urzędu Pracy) zostaną przeprowadzone badania, dotyczące pochówku Macieja von Krockowa, radcy dworu księcia Bogusława XIV, reprezentanta króla polskiego Władysława IV na konferencji westfalskiej kończącej w 1648 roku wojnę 30-letnią oraz dyplomaty brandenburskiego na usługach wielkiego elektora Fryderyka Wilhelma I.

Z nawy głównej kościoła zostaną usunięte ławki. Zespół dr hab. Andrzeja Ossowskiego przeprowadzi badanie zarówno części nawowej jak i prezbiterium świątyni celem poszukiwania anomalii w strukturze posadzki, które wskazywałyby na miejsce pochówku lub ustawienia sarkofagu.

– O badaniu został zawiadomiony Diecezjalny Konserwator Zabytków oraz Miejski Konserwator Zabytków  – informują muzealnicy – W przypadku natrafienia na potencjalne miejsce  możliwość przeprowadzenia badań archeologicznych, we współpracy z rodem Krockowów w Niemczech oraz Muzeum w Krokowej.

Robert Dziemba i ks. Piotr Zieliński, w wyniku prowadzonych badań doszli do wniosku, że pochowany 1 czerwca 1675 roku w małym kościele nad rzeką w Kołobrzegu Maciej von Krockow nadal spoczywa w tej świątyni.

– W świątyni znajduje się zejście, prawdopodobnie do piwnicy. Kościół jest podpiwniczony. Odnalezienie polskiego, pomorskiego i brandenburskiego dyplomaty byłoby nie lada odkryciem – mówią historycy z Kołobrzegu.

Do tematu wrócimy, gdy znane będą wyniki sobotnich badań.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

*

Send this to friend