Maj – miesiąc Pierwszych Komunii Świętych. Jak wynika z badań, nie zamierzamy oszczędzać

Maj to tradycyjnie miesiąc w którym udzielany jest sakrament Pierwszej Komunii Świętej. W kołobrzeskich szkołach dzieci w wieku komunijnym jest ok. 630. Dla ich rodzin oznacza to m.in. spore wydatki.

W Polsce dzieci idą do Pierwszej Komunii Świętej w wieku 9 lat. W ostatnich latach, z powodu zapowiadanego obniżenia wieku szkolnego wprowadzono pierwszą komunię w trzeciej klasie szkoły podstawowej, czyli dla 9- i 10-latków.

W kołobrzeskich podstawówkach dzieci w klasach trzecich jest około 630. Te, których rodzice zdecydują by ich pociechy przyjęły sakrament, otrzymają go w swoich parafiach. W bazylice w maju komunie będą udzielane podczas trzech kolejnych, niedzielnych mszy – 13, 20 i 27 maja. Podczas uroczystości będą nosiły jednakowe stroje komunijne – alby, które szyje Zakład Krawiecki przy ul. Budowlanej 20.

Po uroczystościach kościelnych przychodzi pora na rodzinne przyjęcia. I tu koszty zaczynają się piętrzyć. Tym bardziej, że jak wynika z doniesień „Rzeczpospolitej” Polacy nie mają zamiaru oszczędzać – z okazji pierwszej komunii wydadzą w sumie co najmniej 4 miliardy złotych. W najbliższym okresie najwięcej zarobią sprzedawcy elektroniki, rowerów, biżuterii, a także restauratorzy.

„Komunie wyrastają na trzeci, po Bożym Narodzeniu oraz Wielkanocy, okres handlowego boomu w Polsce. W niektórych kategoriach są nawet jeszcze ważniejsze. Poza sezonem bożonarodzeniowym miesiące kwiecień i maj to drugi najbardziej intensywny okres zakupów sprzętu elektronicznego” – czytamy w „Rz”.

Prezenty. Zapomnijcie o zegarkach

Kiedyś popularnym prezentem dla dziecka, które przyjęło właśnie sakrament Pierwszej Komunii Świętej był zegarek. Nieliczni mogli liczyć na rower np. popularny w latach 80. składak. Dziś są to tablety, smartfony, konsole do gier i laptopy, a w tym roku do tej listy można dopisać jeszcze drony. Wciąż mocno trzyma się biżuteria. A wracając do rowerów – zastąpiły je deskorolki i elektryczne hulajnogi.

Jak obliczyła „Rz” 42 proc. Polaków wydaje na prezent pierwszkomunijny od 200 do nawet 1000 zł.

Prezenty to oczywiście nie jedyne wydatki. Wiele rodzin decyduje się na zorganizowanie okolicznościowych przyjęć w restauracjach, co może kosztować ok. 100 zł na osobę. Pamiętać trzeba też o strojach dla dzieci i składkach kościelnych czy na komitety rodziców.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend