Miasto planuje wyemitować 30 tys. obligacji. Kto będzie mógł je kupić?

You are currently viewing Miasto planuje wyemitować 30 tys. obligacji. Kto będzie mógł je kupić?

Kołobrzeski magistrat planuje niepubliczną emisję 30 tys. obligacji komunalnych o wartości 1000,00 zł każda. W ten sposób pożyczy 30 mln zł, które pomogą sfinansować wydatki majątkowe, czyli inwestycje.

Projekt uchwały w tej sprawie trafi na najbliższą sesję Rady Miasta. Jeżeli radni wyrażą zgodę, na rynku finansowym pojawi się 14 serii kołobrzeskich obligacji komunalnych.

Miejskie papiery wartościowe miałyby zostać wykupione przez banki. Czy mieszkańcy Kołobrzegu będą mieli taką możliwość? Teraz nie. Ale jak powiedziała nam Jolanta Włodarek, skarbnik miasta, w przyszłości kołobrzeskie obligacje komunalne mogłyby trafić na Giełdę Papierów Wartościowych i być dostępne już dla wszystkich.

-To nad czym w tej chwili pracujemy to może być wstęp do emisji publicznej – mówi Jolanta Włodarek – Chcielibyśmy umożliwić w przyszłości mieszkańcom i przedsiębiorcom wykup takich obligacji. Cieszą się one dużą popularnością, ponieważ uznawane są za bezpieczne.

Emisja obligacji jest korzystną dla miasta formą zadłużenia się – magistrat nabywcy będzie płacić odsetki w półrocznych ratach, a następnie po upływie terminu będzie musiało obligacje wykupić (ostatni termin minie w 2030 roku).

W czasie epidemii koronawirusa i malejących wpływów do budżetu miasta, pieniądze te mają pomóc sfinansować najważniejsze miejskie inwestycje.

Dodaj komentarz