Miasto szykuje się na ewentualny strajk nauczycieli. Rodzice też powinni

Planowany na 8 kwietnia bezterminowy strajk nauczycieli oznacza potrzebę zaopiekowania się blisko 4,4 tys. dzieci i uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli. Trudno będzie zapewnić opiekę wszystkim.

-Spodziewamy się, że w przypadku ogłoszenia strajku miejskie jednostki przyłączą się do niego. – mówi Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu. – Wstępnie planujemy, aby w szkołach pozostały uruchomione świetlice, oraz zostały zorganizowane zajęcia na salach gimnastycznych, jednak wszystko będzie zależało od tego, jaki zakres będzie miała akcja protestacyjna.

Ze wstępnych informacji od dyrektorów szkół wynika, że w referendum przeprowadzonym wśród kołobrzeskich nauczycieli ponad 90 procent zadeklarowało, że dołączy do strajku. Trudno więc wyobrazić sobie, że gdy do niego faktycznie dojdzie, miasto zapewni opiekę wszystkim dzieciom. Dlatego rodzice, którzy mogą, powinni zawczasu pomyśleć o jakiejś alternatywie.

– Rozważamy zorganizowanie opieki dla dzieci pracowników urzędu w sali konferencyjnej urzędu miasta. Będziemy się zmieniać, może nawet ja pójdę przeczytać bajkę. – dodaje Anna Mieczkowska.

Z danych statystycznych:

Obecnie w Kołobrzegu w szkołach podstawowych i gimnazjach pracuje 500 nauczycieli oraz 140 w przedszkolach. W szkołach jest 4080 uczniów, a w przedszkolach 1298 dzieci.

Egzaminy

Dodatkowo – 10 kwietnia ma odbyć się planowany egzamin gimnazjalny, który trwał będzie trzy dni. W naszych szkołach potrzebujemy do jego przeprowadzenia 48 nauczycieli. Stan na dziś wygląda jednak tak, że w przypadku podjęcia akcji strajkowej, żaden z dyrektorów nie daje gwarancji, iż zapewni wymaganą kadrę.

-Na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jest drugi, alternatywny termin egzaminów – 4-6 czerwca, choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dla przygotowujących się do egzaminów gimnazjalistów brak informacji w tym względzie jest mocno kłopotliwy. – informuja miejscy urzędnicy.

– Pani Prezydent chce, aby jeśli dojdzie do strajku, została zapewniona opieka dla jak największej liczby uczniów. Jesteśmy po rozmowach z miejskimi jednostkami takimi jak MOSiR, Miejska Biblioteka Publiczna, Regionalne Centrum Kultury. Opiekę mogą też świadczyć świetlice środowiskowe. W najbliższy piątek dostępne będą pełne dane i będzie można zaplanować nasze działania na czas akcji strajkowej. – mówi rzecznik urzedu miasta.

 

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend