Nie będzie remontu ratusza. XIV-wieczne piwnice nie pomogły

Kołobrzeski Urząd Miasta miał w planach na ten rok m.in. remont ratusza – etap III. W budżecie zapisano na ten cel prawie 5 mln zł. Niestety, remontu nie będzie.

Urząd Miasta w grudniu 2017 roku wpisał do budżetu na ten rok blisko pięć milionów złotych na remont ratusza – etap III. Do wymiany jest tzw. stolarka (okna) i remont części zabytkowych piwnic. Miasto w tym celu aplikowało o dofinansowanie z jednego z programów unijnych. Otrzymanie pieniędzy było warunkiem by prace faktycznie ruszyły.

Niestety, 5 milionów złotych zostało z budżetu już wykreślone, bo miejski projekt remontu zabytku nie dostał dofinansowania. Nie pomogło wpisanie w rubryce „wiek ratusza” XIV wieku, czyli daty kiedy powstały piwnice ratusza w części gdzie dziś znajduje się nieczynna kawiarnia Adabar. Reszta została wybudowana dużo później ( w 1832 r. według projektu Karla Freidricha Schinkla, po zniszczeniu wcześniejszego obiektu tego typu, który stał w tym miejscu) i na to właśnie miał się powołać jeden z biegłych, który opiniował projekt.

– Będziemy szukać innych źródeł finansowania – zapewnia Michał Kujaczyński, rzecznik prezydenta Kołobrzegu – Jednak tego typu programy z których moglibyśmy się starać  o dofinansowanie remontu zabytkowych obiektów organizowane są rzadko i trudno dziś powiedzieć kiedy pojawi się kolejna szansa.

Ratusz będzie więc musiał poczekać. W przeciwieństwie do innego kołobrzeskiego zabytku. W środę informowaliśmy, że Zarząd Portu Morskiego dostał dofinansowanie na renowację Reduty Morast w porcie jachtowym – z 2,2 mln złotych, które zostaną wydane na ten cel, blisko 1,8 mln dołoży Unia.

Część prac renowacyjnych ratusza zrobiono już w latach 2013-2014 – wykonano wtedy odsalanie ścian, mechaniczne  czyszczenie, zabezpieczenie przeciwwilgociowe elewacji, konserwację detali kamiennych, remont fosy. Zamontowano też wewnątrz budynku windę.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend