Nowe miejsce pamięci pod Kołobrzegiem. Obelisk stanie w miejscu gdzie zmarł włoski generał

W sobotę (16 czerwca) w miejscu śmierci wielkiego, włoskiego bohatera, generała Pietro Teulié, zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający poległego dowódcę. Obelisk ma stanąć w podkołobrzeskiej Stramnicy – miejscu śmierci generała.

Muzeum Kołobrzeskie pod egidą wójta Gminy Kołobrzeg Włodzimierza Popiołka, wraz ze Stowarzyszeniem Polonia – Italia przypomina wspólną włosko – polską tradycję walki o niepodległość i historię Włochów przelewających swoją krew pod Kołobrzegiem w 1807 roku.

Przypomnijmy, w 1807 roku Kołobrzeg oblegany był przez Wielką Armię Napoleona Bonaparte. W skład kontyngentu walczącego o nadbałtycką twierdzę wchodziły oddziały dowodzone przez pochodzącego z Mediolanu generała Pietro Teulié. Wśród oddziałów dowodzonych przez włoskiego generała byli również Polacy z 1. Regimentu Piechoty Legii Poznańskiej. Podczas krwawych walk o strzegący miasta Wilczy Szaniec, dowódca został raniony kulą armatnią. Rana okazała się śmiertelna. Po kilkudniowej walce o życie zmarł w Stramnicy, gdzie kwaterował sztab wojsk oblegających nadmorską twierdzę. Ciało generała wysłane zostało do Mediolanu, gdzie zostało pochowane.

Podczas sobotnich uroczystości organizatorzy przypomną obecność Włoch w hymnie Polski oraz Polaków w hymnie Włochów. Przypomną również fakt, że najbliższe sercom Polaków dzieło Józefa Wybickiego powstało w mieście Reggio nell’Emilia na terenie Republiki Cisalpińskiej, której ministrem był poległy pod Kołobrzegiem włoski bohater. To w Mediolanie, z którego pochodził Teulié, dnia 9 stycznia 1797 podpisano układ z rządem lombardzkim powołujący Polskie Legiony. To wspomniane mediolańskie wydarzenie stało się inspiracją do stworzenia Mazurka Dąbrowskiego.

Uroczystości odsłonięcia pomnika, towarzyszyć ma konferencja poświęcona roli oręża wojsk dowodzonych przez Pietro Teulié pod Kołobrzegiem. Podczas planowanej konferencji ukazane zostaną mundury, barwa i broń używana przez Włochów oblegających nadbałtycką twierdzę.

Konferencja rozpocznie się w siedzibie kołobrzeskiego muzeum, znajdującego się w podziemiach miejskiego ratusza, o godzinie 16.

Program uroczystości:

Godz. 10 – Stramnica, uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconego pamięci generała Pietro Teulié

Godz. 16 – Kołobrzeg, ul. Armii Krajowej (Muzeum „Patria Colbergiensis” w podziemiach miejskiego ratusza)
Konferencja „Teulié i Jego żołnierze. Włosi u bram Kołobrzegu w 1807 roku”:
Ireneusz Piecyk „Dywizja włoska na Pomorzu Zachodnim w 1807 r. – organizacja, broń i barwa”.
Arkadiusz Piecyk „Zdobycie Nowogardu przez oddziały dywizji gen. Piotra Teulié w 1807”.
Maria Lamberti „Generał Pietro Teulié”.
Norbert Kulpa „Współpraca wojskowa polsko-włoska przed 1807 rokiem”.
Arkadiusz Piecyk „Biogramy oficerów włoskich obecnych pod Kołobrzegiem podczas wojen napoleońskich”.
Norbert Kulpa „Oficerowie pruscy pochodzenia włoskiego w Kołobrzegu 1807”.
Moderatorem spotkania będzie założyciel muzeum Robert Maziarz

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend