Oceanarium przy ul. Wschodniej z fauną i florą Karaibów. Chce je wybudować konsorcjum z Wrocławia

Na miejski konkurs na wybór inwestora do zagospodarowania działki przy ul. Wschodniej pod tzw. obiekt spędzania czasu wolnego wpłynęła jedna oferta. Propozycja wrocławskiego konsorcjum sprostała warunkom, jakie postawiło miasto i przeszła do etapu drugiego.

30 października zakończył się pierwszy etap konkursu na wybór inwestora do zagospodarowania terenów przy ul. Wschodniej (po wschodniej stronie tej ulicy, w sąsiedztwie linii kolejowej). Przypomnijmy, że miasto chce, aby powstał tam duży obiekt spędzania czasu wolnego o zasięgu regionalnym.
Na konkurs wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyła ją firma, która w Kołobrzegu jest już znana. Pierwszy raz jej przedstawiciele pojawili się tu pod koniec 2016r. i na sesji Rady Miasta przekonywali radnych do budowy Oceanarium. Wtedy nazywała się nieco inaczej. Teraz jest to konsorcjum firm, którego liderem jest PFI Future z Wrocławia.

Miasto ogłaszając konkurs, postawiło warunki. Dotyczą one funkcji – ma to być np. wodny park rozrywki, oceanarium, egzotyczna laguna, fokarium, centrum wystawiennicze, centrum kultury i obiekty sportowo-rekreacyjne. Powierzchni – nie mniejszej niż 15 tys. metrów kw. Z kolei cała działka budowlana, którą miasto przeznaczyło na ten cel, ma być zabudowana w 60 procentach. Resztę przeznaczono na parkingi i zieleń.
Miasto dopuściło też funkcję uzupełniającą. Oprócz obiektu spędzania czasu wolnego, mogą przy ul. Wschodniej powstać też obiekty z zakresu usług medycznych, sale konferencyjne, lokale gastronomiczne, hotel (o powierzchni nie większej niż 20% powierzchni użytkowej budynków) i sklepy (w sumie przeznaczono na ten cel nie więcej niż 2000 m kw.).

Oferta, którą złożyło PFI Future, spełniła te wymagania. Na razie jednak ta oferta, to tak naprawdę tylko opis inwestycji, którą inwestor chciałby z miastem zrealizować. Jest w nim jednak kilka konkretów. Wrocławskie konsorcjum zaproponowało m.in. oceanarium z florą i fauną z regionu Karaibów, kino 5D, fokarium, Egzotyczną Lagunę, Muzeum Rumu i Czekolady, pasaż handlowo-gastronomiczny, centrum kongresowe i hotel.

Co teraz? Oferta przeszła do drugiego etapu konkursu. Zgodnie z jego regulaminem firma ma przedstawić w kołobrzeskim magistracie koncepcję architektoniczną i plan finansowy. Powinno to nastąpić w drugim kwartale 2019r.

3 komentarze

Napisz komentarz
 1. 05 grudnia, 03:09 Rekin

  Kto będzie finansował UTRZYMANIE oceanarium?

  Inwestor -OK.
  Miasto z naszych podatków – Veto !!!

  Reply this comment
 2. 05 grudnia, 07:43 Frank

  no i oczywiście hotel, który jakimś cudem zajmie potem 80% powierzchni inwestycji

  Reply this comment
 3. 05 grudnia, 09:10 Ilona

  Muzeum rumu i czekolady dobre… będzie rum do DEGUSTACJI ?

  Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend