Odsłonięto pamiątkowy poler. Nosi nazwisko kpt. Butowski

You are currently viewing Odsłonięto pamiątkowy poler. Nosi nazwisko kpt. Butowski

W kołobrzeskiej Marinie odsłonięto kolejny pamiątkowy poler. W tym roku uhonorowano nim kpt. Zbigniewa Butowskiego.

Od 2004 roku odsłaniane są kolejne polery zasłużonym dla kołobrzeskiego żeglarstwa. Tytuły przyznaję kapituła, którą powołał prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Do grona wyróżnionych Zasłużonych dla Żeglarstwa Kołobrzegu kpt. Zbigniew Butowski (1935-2016).

Butowski ukończył wydział elektryczny w Technikum Przemysłu Okrętowego w Gdańsku i wydział elektryczny Politechniki Poznańskiej. Od 1960 roku mieszkał w Kołobrzegu. Był żeglarzem, swój patent żeglarza otrzymał już w 1958 roku, później został sternikiem i wreszcie kapitanem. Był członkiem Jachtowego Klubu Morskiego Joseph Conrad od 1960 roku , a w latach 1977 – 79 jego Komandorem. Pracował m.in. w Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich  BARKA w Kołobrzegu, był dyrektorem w Fabryce Podzespołów Radiowych UNITRA – ELWA w Kołobrzegu oraz dyrektorem Sanatorium BAŁTYK.

Na początku lat 80. zrealizował projekt Polskiego Związku Wędkarskiego pierwszego w Polsce jachtu motorowego do wędkowania na morzu, jachtu JUBILAT przerobionego z kutra.

Kapitan Butowski za swoją prace był nagrodzony między innymi Krzyżem Kawalerskim  Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą odznaką Zasłużony Pracownik Morza, Honorową odznaką za zasługi dla woj. Koszalińskiego, Medalem 40-lecia PRL Złotą honorową Odznaką Stowarzyszenia Energetyków Polskich.

W Marinie są już polery kapitanów: Henryka Kuryja, Kazimierza Cebuli, Ryszarda Grabkowskiego, Janusza Kirszaka, Chomeja, Zbyszka Drużby, Andrzeja Desko.

Poler służy do zakładania cum, jest pierwszym i ostatnim łącznikiem statku z lądem. 

Na zdjęciu Zbigniew Butowski. Fot.K. Ratajczyk 

Dodaj komentarz