Paląca sprawa. Kołobrzeg będzie miastem wolnym od papierosów?

Rada Miasta odrzuciła dziś petycję ws. wprowadzenia całkowitego zakazu palenia papierosów w okolicy „Ekonoma”. Ale to chyba nie kończy sprawy, bo „przy okazji” padło wiele głosów, że w Kołobrzegu takie strefy powinny się jednak pojawić.

Fot. Archiwum.

Dziś radni Rady Miasta zajęli się petycją ws. wprowadzenia całkowitego zakazu palenia papierosów w obrębie Skweru Pionierów, części ul. Łopuskiego i Al. Jana Pawła II oraz przy kołobrzeskim „Ekonomie”, gdzie młodzież szkolna nagminnie wychodzi „na dymka”.

– Wprowadzenie prawa, którego nie jesteśmy w stanie wyegzekwować, a z drugiej strony ograniczenie swobód obywatelskich, mija się z celem – mówił radny Jacek Kalinowski (klub PiS). Wtórował mu jego klubowy kolega:
– Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja może doprowadzić do tego, że młodzież nie będzie paliła – mówił Maciej Bejnarowicz.

– Wprowadzanie zakazów tam, gdzie nie można ich wyegzekwować jest demoralizujące – mówił przewodniczący Rady Bogdan Błaszczyk – Zakaz palenia można wyegzekwować w kawiarni, ale na terenie otartym już nie – przekonywał.

Zero kompromisów. Przy każdej szkole średniej strefa wolna od dymka?

Z odrzuceniem petycji nie zgadzały się m.in. radne Karolina Szarłata-Woźniak i Izabela Zielińska.

-Problem jest i nie udawajmy, że jest inaczej. I to nie jest tylko problem palenia papierosów, to są też wulgarne zachowania, plucie, zaśmiecanie – stwierdziła Karolina Szarłata-Woźniak – Dziś możemy temu przeciwdziałać. Chodzi też o wizerunek naszego miasta, a odpowiedzialność za ten wizerunek spada na nas.

– Inni dyrektorzy szkół mierzą się z tym samym problemem, wiemy jak ważna jest profilaktyka, ale brak stanowczych działań samorządowych powoduje, że dajemy przyzwolenie na takie zachowania – mówiła Izabela Zielińska – Skwer Pionierów, to nie jest tylko teren dla młodzieży „Ekonoma”. Tam przychodzą seniorzy, mamy z dziećmi, jest szkoła podstawowa. Taki sam problem występuje przy Zespole Szkół Morskich.

Radna Zielińska zaproponowała: – Uważam że przy każdej szkole średniej należy stworzyć strefy wolne od papierosów bez żadnych kompromisów .

Ostatecznie radni w głosowaniu odrzucili petycję.
– Myślę, że wiemy już co robić – stwierdziła radna Małgorzata Grotto – Po pierwsze edukacja, pod drugie pomysł radnego Jacka Woźniaka, by wprowadzić większe, różne strefy wolne od papierosa w poszczególnych partiach miasta, również przed szkołami. Wtedy nie uderzamy bezpośrednio w młodzież, „tą złą, palącą”, ale promujemy nasze miasto wolne od dymu. Takie działanie miałoby też charakter edukacyjny i promujący nasze miasto jako uzdrowisko.

Przypomnijmy, że w Kołobrzegu w 2010 roku uchwałą Rady Miasta wprowadzono zakaz palenia na przystankach autobusowych i placach zabaw. Palić nie można również na plaży czy w amfiteatrze. Za złamanie takiego zakazu grozi pouczenie lub mandat. 

2 komentarze

Napisz komentarz
  1. 24 stycznia, 15:58 Paweł S.

    Proponuje reaktywować ORMO.

    Reply this comment
  2. 25 stycznia, 20:23 Info

    Na ul.Reymonta wszystko jest nielegalne także na spokojnie tam mozna palic…. Tam jest brak narzędzi

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend