19 października 2020 r. w Reducie Morast podpisana została umowa o dofinansowanie projektu „Poszerzenie oferty historycznej zabytkowej Reduty Morast w Kołobrzegu – Etap II”.
Zadanie to kontynuacja starań zmierzających do utworzenia w Reducie Morast grupy rekonstrukcyjnej i obejmuje zakup 12 mundurów pruskich i polskich z wyposażeniem (nakrycie głowy, kurtka, spodnie, nakrycie butów, pasy i patronasz) oraz tablic informacyjnych opisujących Szlak Trzech Fortów. Działania te służą poszerzeniu całorocznej oferty historyczno – kulturalnej Reduty Morast, a także promocji historii tego miejsca.
Zadanie realizowane jest w ramach działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność”, Priorytet 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej”, objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze”. Koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi 132 582,00 zł netto, z czego dofinansowanie pochodzące ze środków Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 112 694,70 zł.
Po zakończeniu w 2018 roku renowacji Reduty Morast Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. rozpoczęła poszukiwania podmiotów zainteresowanych współpracą przy organizacji rekonstrukcji i promocji historii kołobrzeskich fortyfikacji. Po nawiązaniu współpracy z Fundacją „Historia Kołobrzegu, Pamięć i Tożsamość Miasta” rozpoczęto starania o wyposażenie grupy rekonstrukcyjnej, odtwarzającej oddział pruskich muszkieterów.
W ramach pierwszego etapu zakupiono cztery sztuki pruskich muszkietów skałkowych. Muszkiety te można oglądać w Reducie Morast, a w sezonie letnim grupa rekonstrukcyjna używała ich do organizacji pokazów strzelania. Kolejnym krokiem było stworzenie na terenie Wyspy Solnej ścieżki edukacyjne obrazującej historię regionu za pomocą tablic opisowych i witryn zawierających zabytkowe elementy wyposażenia. Oba zadania zostały zrealizowane przy wykorzystaniu środków z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.