10 marca odbyło się spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury. Samorządowcy i parlamentarzyści z Kołobrzegu spotkali się w Warszawie z ministrem i przedstawicielami PKP PLK, by rozmawiać o planowanej przebudowie stacji kolejowej. Przypomnijmy, że część z zaproponowanych przez przewoźnika rozwiązań (m.in. dołożenie dodatkowej pary torów biegnących przez całe miasto) jest z punktu interesu miasta trudne do zaakceptowania. W opinii większości oznaczałoby to gigantyczne korki, szczególnie w sezonie letnim.
Na zdjęciu osoby, które były obecne podczas rozmów w Warszawie. Od lewej radna Agnieszka Trafas (klub Nowy Kołobrzeg), przewodniczący Rady Miasta Piotr Lewandowski (klub Kołobrzescy Razem), Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu, radny Maciej Bejnarowicz (klub PiS) i poseł Czesław Hoc (PiS). Na zdjęciu nie ma senatora PO, Janusza Gromka, który również był obecny na spotkaniu w stolicy.
-Dyskutujemy nad różnymi wariantami tego trudnego przedsięwzięcia – mówiła podczas dzisiejszej konferencji prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska – Wydyskutowaliśmy pewne rozwiązania, które są dla nas satysfakcjonujące.
Do koncepcji przeniesieniu dworca PKP z centrum na południe miasta nawiązała radna Agnieszka Trafas. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno kolej wykluczyła takie rozwiązanie jako zbyt kosztowne.
-Obecne położenie dworca PKP jest problematyczne dla rozwoju miasta i dla komunikacji między miastem a strefą uzdrowiskową. – mówiła radna Agnieszka Trafas – Poprosiliśmy o przeanalizowanie koncepcji budowy dworca południowego przez PKP. Takie zielone światło dostaliśmy. Zgodzono się, że można ten pomysł przeanalizować i jeżeli ta analiza da pozytywne wyniki, to kolejnym etapem będzie stworzenie studium. Będziemy intensywne współpracować. – zapowiedziała.
-Dzień 10 marca to dzień Kołobrzegu w Ministerstwie Infrastruktury – stwierdził radny Maciej Bejnarowicz (lub PiS) – Musimy jednak uwzględnić także wariant pesymistyczny. Jeżeli ta koncepcja dworca południowego będzie nie do zaakceptowania, to należy pamiętać, że toczą się działania zmierzające do wprowadzenia linii kolejowej do miasta. I tu jest bardzo wrażliwa kwestia związana ze sposobem realizacji tego przedsięwzięcia, tak aby ta infrastruktura kolejowa ułatwiała nam życie, a nie je utrudniała.
Na spotkaniu ustalono, że wspólnie zostanie opracowana koncepcja techniczna dla tej inwestycji. Koszt opracowania to ok. 50 000 zł i będzie on pokryty pół na pół ze środków miasta oraz PKP PLK. Od wyników tego opracowania będzie zależeć, co dalej z koncepcją przeniesienia dworca.
PKP PLK zaznaczyło, iż w przypadku realizacji tej koncepcji, wszelkie działania dotyczące konieczności dostosowania układu drogowego, musiałoby być w pełni finansowane ze środków miasta. Koncepcja techniczna pozwoli określić, w jakim stopniu konieczna byłaby taka przebudowa i ile mogłaby kosztować.
Więcej w materiale wideo.