Planujesz swój biznes? Sprawdź ile będzie cię kosztowało wynajęcie lub kupno lokalu

Planując własny biznes liczymy każdą złotówkę po stronie kosztów. Najgłośniej mówi się o wysokich stawkach ZUSu i pensji dla pracowników. Ale to koszt wynajmy lokalu w atrakcyjnej części miasta może najmocniej obciążyć nasz budżet. Dodatkowo odpowiedni lokal może okazać się kluczem do sukcesu.

Sprawdziliśmy propozycje wynajmu i sprzedaży lokali w kołobrzeskich biurach nieruchomości. Jakie wnioski? Chcesz otworzyć sklep, restaurację czy usługi przygotuj się na dzierżawę rzędu kilku tysięcy złotych. Z wyborem nie powinno być kłopotu. Lokali jest dużo, bo też rotacja na rynku jest spora – co chwilę ktoś się przenosi, rezygnuje, a jeszcze ktoś inny postanawia właśnie spróbować szczęścia we własnym biznesie. Sporo też się buduje.

A więc sprawdzamy. I tak, wydzierżawienie lokalu na restaurację w dzielnicy portowej przy ulicy Morskiej to koszt ok. 8 tys. zł za 150 metrów kw. (plus ogródek) miesięcznie. Jeżeli macie gotówkę albo widoki na kredyt i chcecie kupić tu coś własnego to ta wiadomość jest dla was – klimatyczna kawiarnia przy ul. Morskiej została wyceniona na 700 tysięcy złotych plus 23 procent podatku. Powierzchnia to prawie 70 metrów kw.

Z kolei na Starówce za dzierżawę 60 metrowego lokalu będziemy musieli co miesiąc płacić ok. 5 tys. 600 zł. Wczoraj wciąż aktualna była oferta sprzedaży domu na Starówce z lokalem użytkowym. Łączna powierzchnia nieruchomości to 400 metrów kw. Sam  lokal użytkowy ma 77 metrów kw. Za całość trzeba zapłacić 2,5 mln złotych. Z kolei na samą restaurację na Starówce trzeba wydać 2,3 mln zł brutto. W zamian dostaniemy prawie 320 metrów kw.

Im dalej od ścisłego centrum i od portu tym czynsze są niższe, ale nie oszukujmy się, to też spory wydatek. Za 70 metrowy lokal w nowym budownictwie przy ul. Wojska Polskiego trzeba zapłacić ok. 3,5 tysiąca złotych netto (+ 23 procent podatku VAT). Niedaleko jest lokal na sprzedaż. 50 metrów kw. wyceniono tu na 320 tys. zł brutto.

Przy Słowińców wynajem całkiem ładnego lokalu w nowym budownictwie to koszt 4 tys. zł brutto za 66 metry kw. W dzielnicy Zachodniej za 25 metrowy lokal biurowy trzeba co miesiąc płacić 1,5 tys. zł plus podatek VAT. Jeżeli chcielibyśmy kupić lokal użytkowy to za 54 metry kw. w pasażu Parsęta musimy zapłacić ok. 235 tys. zł.

Zdecydowanie taniej wypadają lokale w piwnicach, na piętrze lub z wejściem od podwórka. W centrum miasta 55 metry kw. na pierwszym piętrze można wynająć już za 2,5 tys. zł miesięcznie.

Kto potrzebuje naprawdę dużych powierzchni znajdzie taką m.in. przy ul. Kniewskiego (niedaleko kładki nad torami PKP). Jest tu do wynajęcia blisko 500 metrów kw. Dzierżawa została wyceniona na 13 tys. zł plus VAT. Lokal można też kupić za 2 mln 300 tys. netto. Jest też na wynajem lokal o powierzchni 126 metrów kwadratowych w samym centrum Starówki. Koszt to 12,6 tys. złotych netto miesięcznie.

Uwaga, przy wynajmie często konieczna jest kaucja (minimum 1 miesiąc). Niektórzy właściciele lokali wynajmując je żądają też zdeklarowania minimalnego okresu dzierżawy. Najczęściej jest to rok.

To tylko przykładowe oferty z rynku nieruchomości. Lokali do kupna lub wynajęcia jest znacznie więcej. Znajdziecie je w kołobrzeskich biurach nieruchomości.

Na zdjęciu witryna 200 metrowego lokalu na rogu ulic Waryńskiego i Kniewskiego w którym wkrótce zostanie otwarty optyk.

1 Komentarz

Napisz komentarz
  1. 04 kwietnia, 23:46 pp

    Doliczyć do tego zusy i inne duperele , nie daj Boże jeszcze jakiś pracownik do pomocy i to pokazuję , że trzeba mieć naprawdę genialny pomysł żeby zarobić. W ostatnim czasie pojawiło się sporo lokali do wynajęcia i tych nowych i tych starych (zwolnionych przez dotychczasowych najemców).

    Reply this comment

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend