Pływający dom z kołobrzeskiej stoczni o własnych siłach przepłynął rekordowy odcinek

You are currently viewing Pływający dom z kołobrzeskiej stoczni o własnych siłach przepłynął rekordowy odcinek

Houseboat, czyli dom na wodzie, ale nie taki zwykły dom na wodzie jak się zaraz okaże, dopłynął właśnie do Alesund, na zachodnim wybrzeżu Norwegii ustanawiając dla jednostek w swojej kategorii rekord. Co ciekawe, powstał w kołobrzeskiej stoczni – Solna Boats.

Solna Boats przy ul. Warzelniczej 1 wykonuje m.in. houseboat’y, czyli domy mieszkalne na wodzie. Nie są to jednak takie domy na wodzie, które znamy m.in. z miejskich krajobrazów Holandii gdzie częsty jest widok mieszkalnych barek cumujących przy brzegach kanałów, tylko houseboat’y, na których nie tylko można mieszkać, ale również pływać. Jedną z ostatnich takich jednostek, które powstały przy ul. Warzelniczej 1 jest pływający dom dla pary Norwegów, Jensa i Jorunn. Właściciele ochrzcili go Bombus, czyli po prostu trzmiel. Ten dom na wodzie pomalowany w charakterystyczne dla jednego z gatunków trzmiela kolory, właśnie o własnych siłach przepłynął rekordowy odcinek.

-Flohome 50 OW naszej produkcji, który wypłynął z Kołobrzegu, dopłynął do Alesund, rodzinnych stron naszych klientów Jensa i Jorunn. – powiedział nam Krzysztof Kulczyński z Solna Boats – Jest to pierwsza jednostka tego typu na świecie, która o własnym napędzie pokonała tak duży dystans morski. Log (przyrząd pomiarowy określający prędkość poruszania się jednostki pływającej oraz przebytą przez nią drogę – dop. red.) pokazał 905 mil morskich co jest równoważne z dystansem 1490 kilometrów. Jesteśmy dumni i składamy serdeczne gratulacje dla Jensa i Jorunn. Jesteście pierwsi na świecie.

FLOHOME 50 OW z kołobrzeskiej stoczni dopłynął bezpiecznie do Norwegii po trwającej blisko trzy tygodnie podróży. Morski szlak prowadził od Kołobrzegu, przez wody niemieckie, Cieśniny Duńskie oraz archipelag wysp w okolicach Goteborga.

Fot. flohome.pl

 

 

Ten post ma 8 komentarzy

  1. Chart

    Cieśniny Duńskie znajdują się przy Islandii…
    To nieco dalej niż Bełty

    1. Markar

      Cieśniny Duńskie to nie to samo co Cieśnina Duńska

      1. Chart

        Skąd taka nazwa cieśniny przy Danii?
        Istnieje taka nazwa na mapie, globie czy atlasie?
        Gratuluję znajomości cieśnin.

  2. Chart

    przy Danii

    GRATULUJĘ BUDOWY I SUKCESU.

  3. LEMCI

    ILE KOSZTUJE TAKI DOM?

  4. miodzio

    Taka „Chata Wuja Toma” na wodzie.

  5. Gulu

    Na pewno kosztuje wiecej niz M 4

Dodaj komentarz