Powstaje historyczny mural na budynku Muzeum Oręża Polskiego

Od trzech dni trwają prace nad historycznym muralem, który przykryje całą ścianę budynku Muzeum Oręża Polskiego od strony ul. Narutowicza.

Historyczny mural na ścianie budynku Muzeum Oręża Polskiego miał powstać przed wakacjami. Nie było jednak zainteresowania konkursem na projekt malowidła. W końcu jego wykonania podjęli się Dagmara Matuszak i Artur Wabik, artyści zajmujący się m.in. sztuką w przestrzeni publicznej. Para artystów ma już „na koncie” historyczne murale w Brojcach i Dargosławiu.

Ściana budynku podzielona jest na 9 przestrzeni. Każda ma ok. 8-9 metrów kwadratowych. I na każdej z tych powierzchni zostanie namalowana osobna „scenka” z historii miasta. Będą to m.in. scenki batalistyczne odnoszące się do wielokrotnych oblężeń Kołobrzegu czy zaślubiny Polski z morzem. Swoje miejsce będzie miał też biskup Reinbern i król Bolesław III Krzywousty.

– Realizacja projektu potrwa około dwa tygodnie. – mówi Piotr Leszman z Muzeum Oręża Polskiego. – Mural będzie więc gotowy jeszcze we wrześniu, ale jego oficjalne odsłonięcie planujemy w listopadzie.

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum na wykonanie muralu uzyskało 7 tys. zł dofinansowania w ramach projektu „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji Santander Bank Polska.

mural2 2 - Powstaje historyczny mural na budynku Muzeum Oręża Polskiegomural2 1 - Powstaje historyczny mural na budynku Muzeum Oręża Polskiego

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *

*

Send this to friend