Przedszkole na uzdrowiskach zostanie zamknięte po wybudowaniu nowego. Co z zabytkową kamienicą?

Przedszkole przy ul. Borzymowskiego jest pięknie położone (blisko morza i parku) i dobrze prowadzone i to są jego duże atuty. Reszta przemawia już raczej na jego niekorzyść – trudno tu zaparkować, w środku jest ciasna klatka i wysokie schody, nie ma jak wstawić windy. Dlatego miasto wybuduje nowe przedszkole, a nieruchomość przy Borzymowskiego zostanie sprzedana. Podobny los czeka sąsiednią kamienicę.

Rada Miasta zmieniła w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego przeznaczenie dwóch działek w dzielnicy uzdrowiskowej u zbiegu ul. Borzymowskiego i Rodziewiczówny. Jest tam miejskie przedszkole oraz budynek mieszkalny. Miasto zdecydowało się zmienić ich funkcję na uzdrowiskową i w przyszłości – o ile Rada Miasta wyrazi na to zgodę – sprzedać korzystnie nieruchomości. Po zmianie właściciela będą tam mogły powstać obiekty związane z usługami uzdrowiskowymi i turystycznymi. Ale do tego jeszcze daleka droga.

Najpierw powstanie nowe przedszkole

Oba budynki są wpisane do gminnej ewidencji zabytków. W kamienicy mieszkalnej jest osiem mieszkań. Urzędnicy już poinformowali ich lokatorów, że czeka ich przeprowadzka do innych mieszkań komunalnych.
– Spotkaliśmy się już z mieszkańcami, żeby poinformować ich, jakie miasto ma plany – mówiła podczas sesji Rady Miasta Ewa Pełechata, wiceprezydent Kołobrzegu ds. gospodarczych. Jak zapewniała urzędniczka, mieszkańcy mają być przeprowadzani bez pośpiechu i stopniowo.

Przeprowadzka czeka również przedszkole, ale to dopiero po wybudowaniu nowego – prawdopodobnie przy ul. Mazowieckiej. Nowy obiekt oświatowy ma zostać sfinansowany z pieniędzy ze sprzedaży właśnie tych dwóch nieruchomości w dzielnicy uzdrowiskowej. I jak przyznała wiceprezydent Pełechata, to właśnie przedszkole – a dokładnie jego mankamenty – było głównym powodem wprowadzonych zmian. Mimo urokliwego położenia blisko morza i parku, budynek jest niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w środku jest ciasna klatka i wysokie schody, wokół jest mało terenu, jest do niego trudny dojazd samochodem, brakuje miejsc parkingowych. Nowowybudowane przedszkole będzie pozbawione tych niedogodności.

Napisz komentarz

zobacz wszystkie komentarze

Send this to friend