Pytamy w Polskim Związku Ornitologicznym skąd na Bałtyku wzięły się czarne łabędzie

You are currently viewing Pytamy w Polskim Związku Ornitologicznym skąd na Bałtyku wzięły się czarne łabędzie

Pytamy w Polskim Związku Ornitologicznym o czarne łabędzie. Odpowiada Mariusz Fabisiak z PZO.

– Mamy w Kołobrzegu duże poruszenie, bo pojawiły się czarne łabędzie.  To rzadkość w Polsce czy po prostu omijały dotąd szerokim łukiem Kołobrzeg?

– Czarne łabędzie występują w Polsce, ale jest ich na pewno dużo mniej niż białych. Ja jestem spod Warszawy i przez ponad 30 lat widziałem je może ze dwa razy, na Wiśle i na Narwi. Więc rzadko. Ale występują w Polsce, mają nawet dzikie gniazda. Nie jest to jakiś super gatunek. Ich tryb życia i zapotrzebowanie na pokarm jest takie samo jak białych łabędzi.

– To skąd się wzięły na Bałtyku?

– Trudno powiedzieć. Dziś jest tak, że z zagranicy można sobie sprowadzić każdego ptaka. Więc ludzie mają je w swoich hodowlach. Ale ten ptak akurat jest dziki i trudno go udomowić. Jeżeli hodowca nie kopiował skrzydeł (przycinanie młodym ptakom jednego skrzydła tak by nie mogły latać – dop. red.) to ptaki potrafią odlecieć. Mój kolega hodował rzadkie u nas bernikle kanadyjskie. Raz samica zagniazdowała w takim miejscu na stawie, że on tego nie widział. Gdy wyprowadziła młode na staw to było za późno żeby je kopiować i jesienią zwyczajnie odleciały, mimo że ich rodzice od lat żyli w niewoli.  Być może te łabędzie w Kołobrzegu też są takimi uciekinierami.

– Gdzie w naturze najczęściej występują czarne łabędzie?

– Czarny łabędź występuje głównie w Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. Od całkiem niedawna łabędzie czarne są hodowane jako ptaki ozdobne w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. W Polsce łabędzie czarne są od początku lat 90.

Czarny łabędź według wikipedi:

Łabędź czarny (Cygnus atratus) – gatunek dużego ptaka z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Samce są nieco większe od samic i mają dłuższy, prostszy dziób. Młode ptaki są ciemnobrązowe, mają pióra jasno obrzeżone. Tak jak inne blaszkodziobe, łabędzie czarne gubią w czasie pierzenia wszystkie lotki jednocześnie i nie mogą przez około 4-5 tygodni latać. Długość ciała: 110 – 140 cm (mniej więcej połowa przypada na głowę i szyję); rozpiętość skrzydeł: 161 – 205 cm, samce ważą do 7 kg, samice 4-5 kg

Fot.: wikipedia

Dodaj komentarz